Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/69c8b86e-52ee-40ae-9753-704c195bb009.jpg Co wspólnego z Polską ma Ameryka Łacińska? Dowiesz się na spotkaniu w Muzeum Emigracji w Gdyni

Co wspólnego z Polską ma Ameryka Łacińska? Dowiesz się na spotkaniu w Muzeum Emigracji w Gdyni

Kolorowa ulica w Ameryce Łacińskiej

Książkę o egzotycznej Ameryce Łacińskiej napisali naukowcy Uniwersytetu Gdańskiego. W sobotę, 13 stycznia 2017 r. o godz. 16.00 będzie można z nimi porozmawiać i dowiedzieć się więcej o Majach, Aztekach, o tym, jak Hiszpanie podbijali Amerykę i jak współcześnie żyją Latynosi.

 

Na spotkaniu zostanie również zaprezentowana monografia naukowa „Polacy i ich potomkowie w Ameryce Łacińskiej”. Publikacja jest rezultatem międzynarodowej konferencji naukowej, która odbyła się w Muzeum Emigracji w 2016 roku.

 

Krzysztof Kolumb i piłka nożna

W spotkaniu weźmie udział dr Krzysztof Smolana oraz dr Michał Dankowski i dr Nora Orłowska z Uniwersytetu Gdańskiego. Michał Dankowski i Nora Orłowska są autorami książki „Ameryka Łacińska. Dzieje i kultura”. W swojej publikacji w sposób syntetyczny prezentują dzieje i kulturę Ameryki Łacińskiej, przyjmując autorską perspektywę i odnosząc się do polskich śladów związanych z dziejami i kulturą latynoamerykańską. „Dzieje i kultura. Ameryka Łacińska” to książka przeznaczona zarówno dla studentów, jak i podróżników, pasjonatów historii i kultury tego odległego, fascynującego kontynentu. Na prawie 300 stronach znajdziemy historię Ameryki Południowej – od czasów prekolumbijskich sprzed kolonizacji, po okres podbojów hiszpańskich, wojen niepodległościowych i przewrotów XX i XXI wieku. Autorzy opisali też współczesną kulturę latynoską, jej kuchnię i ukochany sport mieszkańców Ameryki Łacińskiej, czyli piłkę nożną.

 

Michał Dankowski jest doktorem nauk prawnych, współpracuje z Instytutem Filologii Romańskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Do jego zainteresowań badawczych należą m.in. historia i kultura Ameryki Łacińskiej, hiszpański i latynoamerykański konstytucjonalizm oraz doktryna polityczno-prawna, a także argentyńska piłka nożna.

Nora Orłowska jest historykiem i doktorem nauk humanistycznych w zakresie nauki o języku. Jest adiunktem w Instytucie Filologi Romańskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Z pochodzenia jest Argentynką i mieszka w Polsce od 1975 r. Do jej zainteresowań badawczych należą m.in. języki, historia i kultura krajów hispanojęzycznych, teatr i możliwości wykorzystania go na lekcji języka obcego. Jest autorką podręczników do nauki języka hiszpańskiego, a także autorką i reżyserem 12 sztuk teatralnych w języku hiszpańskim dla studentów.

Krzysztof Smolana jest doktorem nauk humanistycznych. Pracuje w Zakładzie Historii i Kultury Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w dziejach i opiece nad spuścizną archiwalną Polonii Ameryki Łacińskiej. Jest biografem polskiej dyplomacji, autorem „Słownika biograficznego polskiej służby zagranicznej 1918-1945″ oraz znawcą historii Meksyku XIX i XX wieku.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.