Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Gdzie na Pomorzu są unikalne atrakcje turystyczne? Komisja Europejska czeka na zgłoszenia do prestiżowego konkursu

Gdzie na Pomorzu są unikalne atrakcje turystyczne? Komisja Europejska czeka na zgłoszenia do prestiżowego konkursu

Pętla Żuławska, most zwodzony w Rybinie

Najlepsze atrakcje turystyczne wyłonione zostaną w nowej edycji konkursu w ramach ogólnoeuropejskiego projektu EDEN. Warto promować Pomorskie. Zgłoszenia przyjmowane są do 11 czerwca 2017 r.

 

EDEN to projekt, który ma na celu stworzenie europejskiej sieci uznanych i rozpoznawanych obszarów turystycznych. Opiera się na organizowanych każdego roku krajowych konkursach, w których wyłaniane są unikatowe atrakcje turystyczne. Powinny się one m.in. charakteryzować wyjątkowymi walorami dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego. Celem konkursu jest także zwrócenie uwagi na mniej znane miejscowości i obszary turystyczne, które warto popularyzować.

 

Kto zostanie wybrany w tym roku?

W ciągu kilku lat funkcjonowania projektu EDEN jego głównymi motywami przewodnimi były: turystyka wiejska, dziedzictwo niematerialne, obszary chronione, turystyka wodna, rewitalizacja oraz turystyka dostępna. Ostatnia edycja konkursu koncentrowała się na lokalnej gastronomii. Tegoroczny temat to turystyka kulturowa. W związku z tym aplikujący będą musieli udowodnić, że swoją ofertę turystyczną opierają na lokalnych walorach dziedzictwa kulturowego.

W 2010 r. wyróżnienie w tym konkursie otrzymała Pętla Żuławska jako atrakcja turystyczna i przyrodnicza, która łączy ze sobą szlaki wodne oraz porty i przystanie żeglarskie w Delcie Wisły i na Zalewie Wiślanym. Kto w tym roku ma szanse na zdobycie tytułu „Najlepszej Europejskiej Destynacji – EDEN”? W województwie pomorskim jest wiele ciekawych miejsc i zabytków, które od lat przyciągają turystów. Na przykład Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowiezamek pokrzyżacki w Człuchowie czy dawna rezydencja Sierakowskich w Waplewie (dziś Muzeum Tradycji Szlacheckiej).

Kandydatów do konkursu mogą zgłaszać m.in. Regionalne i Lokalne Organizacje Turystyczne, samorządy terytorialne, instytucje i twórcy produktów turystycznych, stowarzyszenia i fundacje, przedsiębiorcy prywatni. Zgłoszenia można przesyłać wyłącznie za pomocą znajdującej się na stronie internetowej projektu EDEN aplikacji. Termin ich przyjmowania upływa 11 czerwca 2017 r.

 

Dlaczego warto się zgłosić?

Udział w konkursie to niewątpliwie duży prestiż i promocja w kraju i za granicą. – Korzyścią dla laureatów konkursu jest umiejscowienie ich na mapie najlepszych europejskich destynacji turystycznych, a przez to dotarcie do szerokiego grona turystów zagranicznych oraz wspólna promocja ze wszystkimi laureatami z krajów członkowskich Unii Europejskiej. Ponadto zwycięzców i wyróżnionych Polska Organizacja Turystyczna włącza do swoich działań marketingowych, m.in. za pośrednictwem narodowego portalu turystycznego Polska Travel – zachęca Anna Księżnik, koordynator konkursu.

Głównym organizatorem konkursu jest Komisja Europejska, natomiast krajową edycję realizuje Polska Organizacja Turystyczna we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki.

Oficjalna gala rozdania nagród odbędzie się 28 czerwca 2017 r.

 

Baner konkursu EDEN

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.