Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Co to jest splot torowy i dlaczego znalazł się na przystanku PKM? To jedyny taki w Polsce

Co to jest splot torowy i dlaczego znalazł się na przystanku PKM? To jedyny taki w Polsce

Pociąg towarowy na splocie torowym przy peronie PKM Gdynia Karwiny

Nowatorskie rozwiązanie torowe, po raz pierwszy zastosowane w Polsce, znalazło się przy przystanku PKM Gdynia Karwiny. Wykorzystał je pociąg towarowy w środę, 20 lipca 2017 r.

 

Dużo dzieje się na budowie przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdynia Karwiny. W zeszłym tygodniu powstała kładka nad torami, a od 19 lipca funkcjonuje nowatorskie rozwiązanie torowe. Po raz pierwszy pociąg towarowy z przekroczoną skrajnią przejechał wzdłuż przystanku po splocie torowym.

 

Specjalna konstrukcja

Splot torowy, wybudowany na przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdynia Karwiny, ma służyć pociągom z towarami ponadgabarytowymi, jakie średnio raz w miesiącu jadą z południa Polski do gdyńskiego portu. Nietypowe rozwiązanie musiało być zastosowane z uwagi na położony na łuku peron. Jeżeli pokonywać go będzie pociąg towarowy z ładunkiem z przekroczoną skrajnią, będzie skierowany na tor w bezpiecznej odległości od peronu. Pociągi osobowe poruszać się będą torem bliżej peronu.

 

Pociągi z przekroczoną skrajnią

Przejazd takiego składu do Gdyni zajmuje nawet tydzień. Trasa omija główne linie kolejowe, aby nie utrudniać ruchu innych pociągów. Na pomorskim odcinku takie transporty jadą najczęściej przez: Więcbork, Chojnice, Czersk, Kościerzynę. Skład porusza się tylko w dzień. Transportowane są części do transformatorów, elementy konstrukcyjne silników statków albo przęsła mostów. Przewóz ładunków odbywa się w specjalnych wagonach typu Norca. Są to 24- lub 32-osiowe wagony. Umieszczony w nich ładunek, za pomocą zamontowanych siłowników, może zostać uniesiony lub przesunięty.

 

Splot torowy

Jest to specjalna konstrukcja torów montowana tam, gdzie nie jest możliwe ułożenie dwóch sąsiadujących ze sobą torów. Takie rozwiązania najczęściej stosowane są na kolejach w zakładach przemysłowych. Wybudowany w Gdyni czteroszynowy splot jest jedynym tego typu w Polsce. Podobny, ale trójszynowy, można zobaczyć w wielkopolskim Pleszewie. Poruszają się po nim osobowe pociągi wąskotorowe oraz normalnotorowe towarowe.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.