Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/39cb23e2-ccd6-4a0b-bb44-7bb2cbccb3b0.jpg Co powoduje rozwój, a co upadek miast? Pokaz filmu „Obywatelka Jane. Walka o miasto”

Co powoduje rozwój, a co upadek miast? Pokaz filmu „Obywatelka Jane. Walka o miasto”

Jane Jacobs

Spotkanie dotyczące zbioru 37 tekstów „Wielkie małe plany" połączone z pokazem filmu „Obywatelka Jane. Walka o miasto" oraz dyskusja to propozycja Instytutu Kultury Miejskiej na czwartek, 15 marca 2018 r.

 

Instytut Kultury Miejskiej i Centrum Architektury zapraszają na wieczór z kobietą, która zmieniła myślenie o miastach w Ameryce, a potem na całym świecie, czyli z Jane Jacobs. W spotkaniu wezmą udział Monika Arczyńskia, architektki z A2P2 architecture&planning, Martyna Obarska, antropolożka miasta, badaczka i dziennikarka „Magazynu Miasta” i Grzegorz Piątek z Centrum Architektury.

 

Przyczyna i rozwiązanie tkwią w mieście

Amerykańska pisarka i aktywistka Jane Jacobs całe życie szła własną drogą, szukając odpowiedzi na pytanie dlaczego jedne miasta i społeczeństwa kwitną, a inne podupadają. Uważała, że skoro większość problemów współczesności kumuluje się w mieście, to w mieście należy szukać ich rozwiązań. Jej przełomowa książka „Śmierć i życie wielkich miast Ameryki” dotarła do Polski z prawie pięćdziesięcioletnim opóźnieniem, ale trafiła idealnie w czas rozczarowania modernizacją poprzez lanie betonu i rozwoju ruchów miejskich. W tym roku jest kolejna, i to podwójna, okazja do spotkania z Jacobs.

Centrum Architektury publikuje „Wielkie małe plany” (przekład Martyny Trykozko) pomnikowy zbiór tekstów przygotowany z okazji setnych urodzin autorki, obejmujący całe spektrum jej zainteresowań oraz całą jej długą karierę – od lat trzydziestych do wczesnych dwutysięcznych. CA i festiwal Miastomovie zorganizowały w pięciu miastach Polski spotkania promocyjne, których główną atrakcją będzie pokaz filmu dokumentalnego „Obywatelka Jane. Walka o miasto” (reż. Matt Tyrnauer, USA 2016). Film był wyświetlany w Polsce tylko podczas zeszłorocznego American Film Festival.

 

Pokaz filmu „Obywatelka Jane. Walka o miasto”

  • 15 marca 2018 r., czwartek, godz. 18.00
  • Instytut Kultury Miejskiej
  • ul. Długa
  • Gdańsk
  • bilety – 10 zł
  • promocyjna cena książki „Wielkie małe plany” podczas spotkania – 39 zł

 Zobacz: Instytut Kultury Miejskiej

 

Jane Jacob_plakat

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.