Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Co mają wspólnego Churchill i niemiecka broń podowodna? Dowiesz się podczas wykładu Andrzeja Trzeciaka w IKM

Co mają wspólnego Churchill i niemiecka broń podowodna? Dowiesz się podczas wykładu Andrzeja Trzeciaka w IKM

kadłub legendarnego U-9, okrętu podwodnego, który zmienił oblicze wojen morskich, podczas budowy w Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, 1909, autor nieznany, Zbiory Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.  

W gdańskiej Stoczni Cesarskiej powstawała budząca grozę U-Bootwaffe – niemiecka broń podwodna. A przed I wojną światową zbudowano w niej 46 U-Bootów. O roli przemysłu w służbie wojny oraz jego zapomnianych ofiarach opowie Andrzej Trzeciak, historyk i historyk sztuki, współautor książki Tu Stocznia. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 24 września 2019 roku.

 

Wydarzenie odbywa sie w ramach cyklu Akademia Gdańska.

 

Historia stoczni

– Dzięki Solidarności, polskiemu pokojowemu ruchowi, Stocznia Gdańska stała się znana na świecie – mówi Andrzej Trzeciak. – Już wcześniej jednak przestrzeń ta wpływała na losy kontynentu i całego świata. W byłej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku rodził się należący do niemieckiego państwa, militarny przemysł okrętowy, wykorzystywany w planach zbrojnych podbojów i konfliktów. Doprowadziły one do wybuchu I wojny światowej – krwawego kataklizmu, z którego powstały kolejne plagi XX stulecia – nazizm i komunizm. W gdańskiej Stoczni Cesarskiej powstała także budząca grozę U-Bootwaffe – niemiecka broń podwodna. Zbudowane w niej okręty najbardziej przyczyniły się do narodzin tego, co Winston Churchill nazwał dziwnym rodzajem wojny dotąd nieznanej człowiekowi – wojny podwodnej – wyjaśnia Trzeciak.  

 

O prelegancie

Andrzej Trzeciak – historyk i historyk sztuki. Pracował w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Kierował Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim i Pomorskim Ośrodkiem Kontaktów z Polonią. Jest kustoszem w Europejskim Centrum Solidarności. Był opiekunem kolekcji pamiątek historycznych i zbioru sztuki zaangażowanej. Współtwórcą wystawy stałej ECS. Bada dziedzictwo kulturowe oraz historię Solidarności i Stoczni Gdańskiej. Chdzo szczególnie o jej aspekty społeczno-polityczne i zabytkoznawcze, kwestie związane z przemianami przestrzeni oraz wpływ dziedzictwa kulturowego na pamięć i tożsamość. Jest współautorem książki ,,Tu stocznia”. Przygotowuje do publikacji kolejną książkę o historycznym zakładzie ,,Stocznia Gdańska. Miejsca, ludzie, historie”.

 

O potędze królującego nad Zatoką Gdańską miasta nie decydowały strzeliste wieże kościołów ani ilość majestatycznych budowli. Poprzez wieki gdańska sława był dziełem ludzi, których losy były ściśle z miastem splecione. Każda epoka miała swoją znaną lub popularną postać. Nie zawsze jednak pamięć o niej pozostała niezatarta. 6. edycja Akademii Gdańska dotyczy znanych i zapomnianych postaci gdańskich, które miały istotny wpływ na sztukę, kulturę i życie społeczne miasta. Atelier postaci Gdańska skrywa zapomniane, choć istotne nazwiska związane ze złotnictwem, fotografią, architekturą, Polonią Gdańską oraz z rozwojem prawno-administracyjnym czy polityką społeczną.

 

Harmonogram wykładów Akademii Gdańska 2019:

  • 29 października, Gdańscy Żydzi w służbie świata, Mieczysław Abramowicz, Muzeum Narodowe w Gdańsku
  • 26 listopada, Znani i nieznani burmistrzowie Głównego Miasta w okresie późnego średniowiecza, Beata Możejko, Uniwersytet Gdański
  • 10 grudnia, Ks. Bazyli Hrynyk (1896–1977) – duszpasterz gdańskich grekokatolików, Igor Hałagida, Uniwersytet Gdański

Akademia Gdańska. Czarna dusza – wykład Andrzeja Trzeciaka

  • 24 września 2019 r.,wtorek, godz. 18.00
  • Instytut Kultury Miejskiej
  • ul. Długi Targ 39/40
  • Gdańsk

 

Akademia Gdańska_baner

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.