Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Co łączy „Sąd Ostateczny” z „Damą z gronostajem”? Rozmowy o Memlingu i Da Vincim w Muzeum Narodowym

Co łączy „Sąd Ostateczny” z „Damą z gronostajem”? Rozmowy o Memlingu i Da Vincim w Muzeum Narodowym

„Sąd Ostateczney" Hansa Memlinga

Jaka jest siła oddziaływania obrazów? Jak dalece ich stereotypowe postrzeganie odbiega od rzeczywistego przesłania? Jaki potencjał promocyjny ma każdy z nich? Muzeum Narodowe zaprasza na Akademię Sądu Ostatecznego. Pierwsza z dyskusji o dziełach odbędzie się w piątek, 2 czerwca 2017 r.

 

„Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga i „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci to najważniejsze obrazy w polskich zbiorach.

Czy coś jeszcze je łączy? Dlaczego obraz Leonarda jest najlepiej rozpoznawalnym dziełem sztuki w polskich muzeach, a „Sąd Ostateczny” Memlinga dopiero pnie się po drabinie popularności? Jaki jest społeczny status arcydzieł i w czym tkwi magia ich przyciągania?

Na te i inne nurtujące badaczy od lat pytania postarają się odpowiedzieć Katarzyna Bik mediewistka, dziennikarka, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Krakowie i prof. Marcin Kaleciński z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego.
 

Spotkanie zainauguruje Akademię Sądu Ostatecznego. Po wakacyjnej przerwie – od października do grudnia 2017 r. – Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza słuchaczy na co najmniej 7 spotkań poświęconych szerokiemu spectrum zagadnień związanych z dziełem (m.in. kontekst historyczny jego powstania, zleceniodawcy i odbiorcy, funkcje, forma i zawarte w nim treści). Gdańskie arcydzieło ukazane będzie na szerokim tle ikonograficznym. Część wykładów wzbogacona będzie o dyskusję z zaproszonym gościem – specjalistą z wąskiego zakresu, pozostającego istotnym kontekstem ołtarza Memlinga.

 

Akademia „Sądu Ostatecznego”

  • 2 czerwca 2017 r., piątek, godz. 18.00
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku
  • ul. Toruńska 1
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

Zobacz: Muzeum Narodowe w Gdańsku

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.