Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Co łączy „Ojca chrzestnego” z „Gwiezdnymi wojnami” i Chopinem? Gdańskie Lato Muzyczne nad Motławą

Co łączy „Ojca chrzestnego” z „Gwiezdnymi wojnami” i Chopinem? Gdańskie Lato Muzyczne nad Motławą

Polska Filharmonia Bałtycka pod dyrekcją Massimiliano Caldiego. Fot. Ireneusz Skąpskia

Muzykę klasyczną i filmową, arie operowe czy kompozycje Fryderyka Chopina będzie można usłyszeć w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. A na scenie letniej nad Motławą odbędą się letnie Koncerty Promenadowe. Pierwszy z nich w piątek, 2 czerwca 2017 r.

 

Polska Filharmonia Bałtycka kończy sezon artystyczny 2 czerwca 2017 r. Koncert, który rozpocznie się o godz. 19.00 będzie równocześnie I Koncertem Promenadowym i zainauguruje Gdańskie Lato Muzyczne.

 

Zakończenie sezonu artystycznego

Na scenie wystąpią śpiewający soliści i dwa chóry: Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego prowadzony przez Marcina Tomczaka i Chór Dziecięcy „Canzonetta” przy Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku prowadzony przez Teresę Pabjańczyk. Zagra też Orkiestra Symfoniczna PFB pod dyrekcją znakomitego  dyrygenta gościnnego Massimiliano Caldiego. Artyści wykonają „Carminę Buranę” Carla Orffa.

„Carmina Burana” to najobszerniejszy zbiór świeckiej liryki średniowiecznej, obejmujący 250 pieśni łacińskich, 55 wierszy niemieckich i 2 obrazy sceniczne związane ze świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy. To pieśni o treści moralizatorsko-satyrycznej, miłosnej, politycznej, religijnej czy biesiadnej, przeznaczone do śpiewania w czasie uczt oraz wypraw krzyżowych, także rymowane sentencje.  Opierając się na tekstach zabytku, Orff w 1937 r. skomponował kantatę sceniczną pod tym samym tytułem, którą rozsławił szczególnie fragment zatytułowany „O fortuna!” . Otwiera on i zamyka cały cykl utworów.

 

Gdańskie Lato Muzyczne

Koncert zainauguruje Gdańskie Lato Muzyczne. W drugiej części, która odbędzie się na scenie letniej, zostaną wykonane piękne operowe arie z dzieł takich, jak „Cyganeria”, „Rigoletto” czy „Carmen”. Wstęp na drugą część jest bezpłatny i może w niej wziąć udział każdy chętny, który przybędzie tego dnia na Ołowiankę.

 • II Koncert Promenadowy – 11 czerwca, niedziela, godz. 18.00
  Wystąpi utalentowany i wielokrotnie nagradzany pianista Charles Richard-Hamelin – srebrny medalista i laureat nagrody Krystiana Zimermana za najlepszą sonatę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w 2015 r. Wykona dzieła Fryderyka Chopina w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej PFB, którą poprowadzi Massimiliano Caldi.
 • III Koncert Promenadowy – 17 czerwca, sobota, godz. 19.30
  Orkiestrę PFB poprowadzi jej dyrektor artystyczny George Tchitchinadze. Zostaną wykonane hity z wielkich dzieł kinematografii, m.in.: „Ojca Chrzestnego”, „La Strady” czy „Gwiezdnych Wojen”.

 

Koncerty Promenadowe

 • 2, 11, 17 czerwca 2017 r.
 • Polska Filharmonia Bałtycka
 • ul. Ołowianka 1
 • Gdańsk

Zobacz: Polska Filharmonia Bałtycka

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.