Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Chóry z Czech, Litwy, Łotwy Rosji i Polski zawalczą w Gdańsku o złoty medal. Konkurs potrwa trzy dni

Chóry z Czech, Litwy, Łotwy Rosji i Polski zawalczą w Gdańsku o złoty medal. Konkurs potrwa trzy dni

Gdański Międzynarodowy Festiwal Chóralny

Gdański Międzynarodowy Festiwal Chóralny to część konkursowa oraz występy przed publicznością w reprezentacyjnych kościołach Gdańska. Kto zdobędzie złoty medal? Zwycięzców poznamy i posłuchamy 12 marca 2017 r. w auli Politechniki Gdańskiej.

 

Najlepsze chóry w każdej kategorii mogą zdobyć Złoty Medal Gdańskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego. Przesłuchania konkursowe będą mieć miejsce w auli Politechniki Gdańskiej, 11 marca w godzinach 13.00–17.30.

 

Bezpłatne koncerty

Koncertów festiwalowych można posłuchać 10 i 11 marca o godz. 18.30 w kościele pw. św. Katarzyny przy ul. Profesorskiej 3 oraz 11 marca o godz. 19.00 w kościele pw. św. Urszuli Ledóchowskiej przy ul. Cieszyńskiego 1 w Gdańsku-Chełmie. Kulminacyjne wydarzenie festiwalu, czyli koncert galowy wraz z wręczeniem nagród, odbędą się w auli gmachu głównego Politechniki Gdańskiej, 12 marca o godz. 16.00. Koncert rozpocznie występ Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej. Konkurs odbywa się w ramach Politechniki Otwartej.

 

Konkursowe kategorie

Podział na kategorie wprowadzono ze względu na rodzaj zespołu, a nie na repertuar, dzięki czemu utwory prezentowane przed publicznością są naprawdę bardzo zróżnicowane. Zespoły zaprezentują m.in. przynajmniej po dwa utwory rodzime, w tym jeden śpiewany w ojczystym języku. Dzięki takiej formule wydarzenia widać bardzo wyraźnie, że muzyka sama w sobie pozostaje językiem uniwersalnym i bez względu na podziały kulturowe, przy odrobinie dobrej woli, muzycy z całego świata mogą bez przeszkód wspólnie się nią cieszyć.

Chóry śpiewają w następujących kategoriach:

 • Chóry mieszane – dorośli (min. 20 śpiewaków)
 • Chóry o głosach równych – dorośli – męskie i żeńskie (min. 16 śpiewaków)
 • Chóry młodzieżowe – 14-19 lat (min. 20 śpiewaków)
 • Chóry dziecięce – 10-14 lat (min. 20 śpiewaków)
  Chóry dziecięce młodsze – 6-12 lat (min. 20 śpiewaków) 
 • Chóry kameralne (10-24 śpiewaków) – kategoria otwarta

 

Kto będzie oceniał chóry?

Chóry będą oceniane przez międzynarodowe jury, któremu przewodniczy światowej sławy kompozytor muzyki chóralnej Vytautas Miškinis z Litwy. Pozostali członkowie jury to Rihards Dubra – słynny kompozytor łotewski, Javier Busto – uznany kompozytor oraz dyrygent hiszpański, prof. Grzegorz Rubin – wybitny znawca chóralistyki z Gdańska oraz Jan Rybarski – dyrygent z Krakowa od lat prowadzący znakomity Chór Mariański.

 

 

VI Gdański Międzynarodowy Festiwal Chóralny

 • 10-12 marca 2017 r., piątek, sobota, niedziela
 • aula Politechniki Gdańskiej przy ul. Narutowicza 11-12 w Gdańsku-Wrzeszczu – część konkursowa
 • reprezentacyjne kościoły w Gdańsku – występy przed publicznością
 • wstęp na wszystkie koncerty odbywające się w ramach festiwalu (przesłuchania konkursowe, koncerty dodatkowe w kościołach, koncert galowy z ceremonią wręczenia nagród) jest bezpłatny
 • więcej informacji: Gdański Międzynarodowy Festiwal Chóralny

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.