Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura online
Chłopi (Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni)

Chłopi (Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni)

„Chłopi” to pierwsza próba opowiedzenia w musicalowy sposób tej słynnej lektury. Jej tekst wciąż zachwyca swoją aktualnością. Musical nawiązuje do polskiej tradycji i zachowuje swoją wartość literacką. Łowickie, barwne i niezwykle plastyczne kostiumy stanowią piękną oprawę tego niezwykłego widowiska.

 

Powieść Władysława Reymonta „Chłopi” pisana w latach 1901-1908, a opublikowana w formie książkowej w latach 1904-1909, ukazuje życie społeczności zamieszkującej wieś Lipce na przestrzeni czterech pór roku. Problematyka utworu skupia się wokół takich zagadnień, jak m.in. tematyka chłopska, społeczna i ekonomiczna sytuacja polskiej wsi, konflikt pokoleń, nieuchronność przemijania, wpływ gromady na jednostkę.

 

W „Chłopach” odnajdziemy wszystko to, co charakteryzuje społeczeństwo i jednostkę. Mamy tam panoramę różnorodnych charakterów, zachowań, różne motywacje wyborów; podkreślone przywiązanie ludzi do tradycji i gloryfikację pracy, która, choć nie daje komfortowego życia, nadaje mu sens i rytm.

 

Pisarz otrzymał za ten utwór Nagrodę Nobla w 1924 r.

 

 

Reżyser Wojciech Kościelniak o spektaklu:

Często słyszę pytanie dlaczego akurat „Chłopi”? Zdecydowały przede wszystkim trzy czynniki – dobra literatura, świetnie skonstruowane postaci i bardzo ciekawy konflikt. Właśnie w „Chłopach” Reymonta odnajdziemy wszystko to, co charakteryzuje społeczeństwo i jednostkę XX, jak i XXI wieku. To opowieść o ludzkim dojrzewaniu do mądrości i doskonałości otaczającej nas natury. Jak w zwierciadle odbija się polska mentalność, tak charakterystyczna i rozpoznawalna, że wspólna dla wszystkich Polaków. Żyjemy w czasach, gdy narody szukają swojej odrębności, my też zaczynamy chwalić się tym, co jest nasze i niepowtarzalne.

 

Premiera spektaklu „Chłopi” miała miejsce 6 września 2013 r.

 

Spektakl można obejrzeć TUTAJ.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.