Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Chcesz zbudować falowiec lub karmnik, a może nagrać dźwięki miasta? Drugi piknik z Instytutem Kultury Miejskiej już w sobotę

Chcesz zbudować falowiec lub karmnik, a może nagrać dźwięki miasta? Drugi piknik z Instytutem Kultury Miejskiej już w sobotę

Ludzie oglądający materiały

Design, architektura i sztuka w mieście to tematy kolejnego, letniego spotkania, które odbędzie się w nowej siedzibie IKM na Targu Rakowym w sobotę, 11 sierpnia 2018 r. Będą też piknikowe napoje i przekąski. Wstęp jest wolny.

 

Warsztaty i aktywności poprzedzi późne śniadanie w godz.11.00-13.00 serwowane przez Kolektyw Samo Dobro, Asię Stachowiak (ciasta), Buzz Cafe i Składak (kawy i napoje).

 

Moc atrakcji

W programie pikniku miejskiego będą m.in.: warsztaty animacji poklatkowej z Konradem Kulczyńskim i Grażyną Rigall (dla dzieci od 6 r.ż.), fotografii ulicznej z Rafałem Plackiem (Portret Osobisty). Zespół ornitologów i architektów zaprosi dzieci do stworzenia karmników dla ptaków oraz opowie o tym, jak je dokarmiać i poić. Marta Karalus zabierze uczestników i uczestniczki na spacer akustyczny, a grupa byćMorze na warsztaty modelarskie, podczas których powstanie falowiec. Małgorzata Żmijska zaprosi do stworzenia nieMapy Gdańska, a z Lucky Shirt będzie można wyhaftować drobne wzory na swoich ubraniach. W planie są także dyskusje o przestrzeni miejskiej oraz aktywności sportowe – acroyoga, która bazuje na gimnastyce akrobatycznej, jodze i masażu tajskim.

Program:

 • godz. 11.00-13.00 – późne śniadanie z Kolektywem Samo Dobro, Joanną Stachowiak (ciasta), do 16.00: Cafe Składak (poprowadzi również warsztaty rowerowe), Cafe Buzz, Włoska robota – lody naturalne.
 • godz.12.00-16.00 – Papierowy deszcz – warsztaty animacji poklatkowej – Grażyna Rigall i Konrad Kulczyński
  Czy z ziemi mogą nagle wyrosnąć rośliny, których nikt wcześniej nie widział i nikt nie zna? Czy wieżowce lub inne budynki mogą wznosić się ku niebu w mgnieniu oka? W animacji poklatkowej wszystko jest możliwe. Wykorzystując wyobraźnię, papier, tusz, pisaki i farby, stworzymy wyjątkowy, papierowy świat, w którym mogą dziać się rzeczy niezwykłe i pojawiać ciekawe stworzenia. Warsztat dla dzieci od od 6 lat. Grupa zbiera się o godz. 12.00 przy tablicy z nazwą warsztatu, prosimy o punktualność. Po wprowadzeniu do techniki animacji zacznie się wspólna praca nad filmem.
 • godz.12.00-16.00 – Warsztaty fotografii ulicznej – Rafał Placek (Portret Osobisty) – Prowadzący o swoim warsztacie mówi tak: – Spotkanie to fenomen ponadosobowy – tworzą je co najmniej dwie persony: widzące, czujące, rozumiejące, bądź nie. ze względu na złożoność i nieprzewidywalność dokonującej się między osobami wymiany, nawet marginalny kontakt może nas dotknąć. Dlatego uważność na to, co pojawia się w czasie jego trwania jest nie do przecenienia. Warsztat dla młodzieży od 16 roku życia. Grupa zbiera się o godz. 12.00 przy tablicy z nazwą warsztatu, prosimy o punktualność oraz zabranie własnych aparatów fotograficznych.
 • godz.12.00-16.00 – Warsztaty robienia karmników – Lucyna Pilacka, Wojtek Pilacki, Pobereźny – Podgórczyk
  Warsztatowi towarzyszyć będzie prelekcja dotycząca życia ptaków, pojenia ptaków miejskich, zasad ich karmienia itp. Każdy uczestnik zabierze do domu własnoręcznie zrobiony karmnik.
 • godz.12.00-16.00 – Spacery dźwiękowe – Marta Karalus (Sztuka Cię szuka)
  Warsztaty przeprowadzone będą w formie terenowych grupowych, spacerów akustycznych. Uczestnicy i uczestniczki wezmą udział w ćwiczeniach związanych z dźwiękiem, własnym głosem i ciałem w przestrzeni. Głównym elementem spotkania będzie wprowadzenie w praktykę spacerów akustycznych tzw. spacerów ze słuchaniem, w wybranych zaplanowanych wcześniej lokalizacjach. Integralną częścią warsztatów będzie realizacja nagrań terenowych, które zostaną umieszczone na stronie: https://aporee.org/maps/. Grupa zbiera się o godz. 12.00 przy tablicy z nazwą warsztatu, prosimy o punktualność
 • godz.12.00-16.00 – Zbuduj falowiec! Warsztaty modelarskie – grupą ByćMorze
  Warsztatowy falowiec będzie zbudowany z tekturowych słupów i stropów. Taka kartonowa konstrukcja (wyglądem nieco przypominająca prostą kratownicę) będzie połamana na cztery segmenty. Każdy uczestnik pokoloruje zadrukowane ściany oraz według własnego pomysłu domaluje i doklei sąsiednie brakujące ściany i podłogę. Po wyjęciu „mieszkania” naszym oczom ukaże się sama konstrukcja nośna budynku, a wybrane mieszkanie każdy z uczestników będzie mógł zabrać do domu.
 • godz.12.00-16.00 – Warsztaty z brushletteringu – Irmina Wolniak
  Brushlettering to ozdobna technika pisania, która zyskuje coraz więcej fanów. Na warsztatach osoby poznają podstawy tej techniki i sami spróbują swoich sił. Nie trzeba być artystą, aby pięknie pisać.
 • godz.12.00-16.00 – nieMapa – projektowanie mapy miasta – Kamila Szelagowicz
  }Warsztat w ramach którego projektujemy razem nieMapę Gdańska. Efektem jest jedna wspólna nieMapa z wykreowanymi na warsztacie przez mieszkańców przystankami. Każdy uczestnik otrzyma nieMapę Gdańska.
 • godz.12.00-15.00 – Warsztaty haftowania – Lucky Shirt – Ewelina Klećkowska
  W trakcie trzygodzinnych zajęć uczestnicy i uczestniczki nauczą się, jak przenosić wzory na tkaninę, pracować na tamborku oraz najpopularniejsze ściegi oraz sposoby ich wypełniania. Tematem spotkania będą dziewczyny i ich piękne ciała. W efekcie spotkania powstaną gotowe hafty, które mogą być ozdobą ubrania, lub własnoręcznie stworzonym dziełem sztuki.
 • godz.12.00-16.00 – Zrób dywan z taśmy bawełnianej – Prulla – Agnieszka Baaske
  Wraz z uczestnikami zgłębimy tajniki podstaw przeskalowanego szydełkowania z taśmy bawełnianej. Zrobimy okrągłe podkładki, a gdy ktoś się pięknie rozpędzi… może wyczarować dywan! Zarówno podkładki pod naczynia jak i okrągłe dywaniki będą stanowiły modny i praktyczny dodatek wnętrzarski.
 • godz.12.00-16.00 – Iluzoryczne budowle: kolaż i plakat – Hekla – Paulina Oknińska i Monika Proniewska
  By zbudować swoją „iluzoryczną budowlę” każdy uczestnik warsztatów otrzyma unikatowy zestaw do plakatu architektonicznego. Obok wycinków i materiałów wizualnych znajdzie w środku elementy typograficzne: hasła i krótkie teksty do wkomponowania w plakat. Podczas warsztatów będzie również mowa o wykorzystaniu ilustracji i analogowych wycinanek w projektowaniu graficznym.
 • godz.12.00-16.00 – Zrób swoje eko-klapki – Marta Morawska-Omalecka
  Podczas warsztatów uczestnicy nauczą się projektować i wykonywać letnie klapki z naturalnych materiałów (m.in. sznurek bawełniany, kokos). Jest to doskonała okazja do zapoznania się z konstrukcją obuwia oraz stworzenia klapek według własnego projektu, bez użycia kleju.
 • godz.12.00-15.00 – Acroyoga – Helena Ciszewska i Katarzyna Wysakowska
  Acroyoga to połączenie dynamicznej mocy gimnastyki akrobatycznej

 

Cykl trzech letnich pikników miejskich z IKM to okazja do spędzenia czasu podczas warsztatów i zabaw czy przy wspólnym jedzeniu. To także pretekst do rozmowy o nowych działaniach IKM w Kunszcie Wodnym. Przestrzeń między budynkiem Kunsztu Wodnego a Skwerem im. Harcerzy Polskich w byłym Wolnym Mieście Gdańsku będzie miejscem podzielonym na strefy: odpoczynku, warsztatów, porad oraz gier i zabaw. Meblami miejskimi zaaranżuje ją Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto przy współpracy z Grupą Gdyby.

 

Harmonogram działań:

 • 11 sierpnia, sobota, godz. 11.00-16.00 – piknik dotyczący miejskiej architektury, projektowania oraz sztuki w mieście.
 • 1 września, sobota, godz. 11.00-18.00 – piknik literacki współorganizowany z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku skupiony na literaturze dla dzieci i młodzieży.

Zobacz: Instytut Kultury Miejskiej

 

IKM piknik_baner

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.