Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Chcesz własnoręcznie wykonać prezent na święta? Przyjdź do Instytutu Kultury Miejskiej w sobotę

Chcesz własnoręcznie wykonać prezent na święta? Przyjdź do Instytutu Kultury Miejskiej w sobotę

Ludzie siedzą przy stołach podczas warsztatów

Warsztaty m.in. tworzenia notesów, kloszy do lamp czy świątecznych mydeł w ozdobnych opakowaniach odbędą się 15 grudnia 2018 r. Natomiast po południu będzie seans bajek kliszowych z muzyką na żywo. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

 

Pomysły na świąteczne upominki dla rodziny i przyjaciół potrafią spędzać sen z powiek. Z pomocą przychodzi Zimowa rozgrzewka – zajęcia w IKM.

 

Od śniadania do bajek na dobranoc

Zimową rozgrzewkę rozpocznie świąteczne śniadanie w wersji wegańskiej na słodko i słono przygotowane przez Kolektyw Samo Dobro i Asię Stachowiak. Przez cały dzień w Instytucie Kultury Miejskiej odbywać się będą równoległe twórcze warsztaty, podczas których powstaną świąteczne upominki. Każdy będzie mógł zabrać je ze sobą. Zakończeniem wydarzenia o godz. 17.30 będzie wyjątkowy seans bajek kliszowych z muzyką na żywo – rodzinne Bajkowanie.

Premierowo, w sprzedaży od 15 grudnia, dostępny będzie Kalendarz Kulturalny Gdańsk 2019. Można w nim znaleźć wiele ilustracji projektantów i projektantek graficznych związanych z Gdańskiem i polecane wydarzenia kulturalne na każdy miesiąc.

 

Zimowa rozgrzewka z mocą atrakcji

Eugenia Tynna zaprosi dzieci od 6 roku życia do zabawy typografią na okolicznościowych kartkach. Świąteczne herbaty pomoże stworzyć Natalia Dąbrowska. – Skomponujemy kolorowy napar o działaniu wzmacniającym organizm, antyoksydacyjnym i poprawiającym nastrój. Będą piękne, ładnie zapakoane i zdrowe – idealne jako upominek – opowiada Dąbrowska.

Lampa z origami? To możliwe! Uczestnicy warsztatów będą pracować na unikalnych na polskim rynku, ekologicznych papierach wytworzonych z kukurydzy, winogron czy kiwi. Efektem będą własnoręcznie wykonane, kolorowe lampy, które ozdobią wnętrza domów czy biur i nadadzą im wyjątkowego charakteru.

Nowy Rok to nowy kalendarz czy notes na osobiste zapiski. Oficyna Peryferia proponuje szybki kurs szycia i oprawy książek. Każda z osób biorąca udział w zajęciach samodzielnie wykona (i zabiera potem do domu) trzy szkicowniki w różnych typach oprawy z możliwością modyfikacji wedle własnych potrzeb.

Świąteczny barszcz… Danie, które wymaga mistrzostwa kulinarnego. Jak się do niego zabrać, aby przygotować zdrowy, naturalny zakwas i zupę o klarownej konsystencji? Z pomocą przychodzi Judyta Warzecha z Kolektywu Samo Dobro, która podzieli się wskazówkami na temat przygotowania domowego zakwasu z buraków.

Bogna Olejarz, która zajmuje się projektowaniem przestrzeni dla najmłodszych, zaprosi całe rodziny do stworzenia ogrodów Świętego Mikołaja w słoiku, natomiast Julia Cyrzan, właścicielka marki Joule – naturalnych kosmetyków, pokaże, jak zrobić zimowe mydła w pięknych i ekologicznych opakowaniach. Pozostając w tematyce relaksu, jedna z ostatnich propozycji, to warsztaty robienia świec do masażu, które poprowadzi Izabela Ryska, twórczyni autorskich naturalnych kosmetyków. Swój punkt z komiksami i gadżetami będzie miała także Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna.

Na zakończenie Zimowej Rozgrzewki IKM odbędzie się  na wyjątkowy seans bajek kliszowych z muzyką na żywo. Bajkowanie poprowadzą Patryk (tata) i Kalina (córka, lat 12) Zakroccy. Pokaz przeznaczony jest dla całych rodzin z dziećmi od lat 5. Córeczka i tata, imitując głosy postaci i tworząc na żywo ścieżkę dźwiękową, zilustrują, a może opowiedzą na nowo stare historie zapisane na kliszy filmowej. Bajki są zrealizowane w formie serii slajdów, a postacie i światy przedstawiane w rozmaitych technikach rysunku lub lalkowej. Niekiedy przygody pingwinków albo świnek domagają się nowej, przewrotnej interpretacji, a niektóre należy pozostawić w ich oryginalnej aurze, niespotykanej dziś łagodności i dobroci.

Program:

 • godz. 11.00-13.00 – Świąteczne wege śniadanie na słodko i słono – Asia Stachowiak i Kolektyw Samo Dobro (śniadanie na słono płatne: 10 zł dzieci i 15 zł dorośli za talerz – śniadanie na słodko płatne: 5 zł za kawałek)
 • godz. 11.00-12.30 – Warsztaty typograficzne – prowadzenie: Eugenia Tynna – dzieci 6+
 • godz. 11.00-12.30 – Herbaty świąteczne – prowadzenie: Natalia Dąbrowska
 • godz. 11.00-14.00 – Warsztaty składania lamp –  prowadzenie: Dobrze się składa
 • godz. 11.00-16.00 – Szycie notesów – prowadzenie: Oficyna Peryferie
 • godz. 13.00-14.30 – Zakwas z buraków – prowadzenie: Kolektyw Samo Dobro
 • godz. 13.00-16.00 – Ogród świętego Mikołaja w słoiku – prowadzenie: Bogna Olejarz | dzieci 5+
 • godz. 13:00-16:00 – Zimowe mydła –  prowadzenie: Joule – wszyscy 10+
 • godz. 14.00-16.00 – Warsztat tworzenia świec do masażu- prowadzenie: Izabela Ryska
 • godz. 17.30-18.30 – Bajkowanie – seans bajek kliszowych z muzyką na żywo: Patryk i Kalina Zakroccy –dla dzieci 6+

 

Zimowa rozgrzewka

 • 15 grudnia 2018 r., sobota, godz. 17.30
 • Instytut Kultury Miejskiej
 •  ul. Długi Targ 39/40
 • Gdańsk
 • wstęp – wolny, nie obowiązują zapisy

Zobacz: Instytut Kultury Miejskiej

Zimowa rozgrzewka z IKM_baner

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.