Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
„Chcemy pokazać Polskę od strony morza”. Młodzież z Pomorza popłynie w rejs Do granic Niepodległej

„Chcemy pokazać Polskę od strony morza”. Młodzież z Pomorza popłynie w rejs Do granic Niepodległej

SY Zawisza Czarny

Od Gdyni przez Hel aż do Władysławowa… Finaliści konkursu o tytuł Mistrza Nawigacji popłyną na harcerskim żaglowcu Zawisza Czarny w rejsie Do granic Niepodległej. Na uczestników czekać będą nie tylko żeglarskie wyzwania na morzu, ale także ciekawy program zajęć na lądzie.

 

– Rejs wzdłuż granic przedwojennej Rzeczpospolitej, to kolejne wydarzenie, które wpisuje się w cały cykl wojewódzkich obchodów związanych ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości – informuje marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Tym razem chcemy pokazać Polskę od strony morza. Zwłaszcza młodzieży, która do tej pory z morzem nie miała wiele wspólnego – dodaje marszałek.

Uroczyste rozpoczęcie rejsu odbędzie się we wtorek, 15 maja 2018 r. w porcie w Gdyni. Uczestniczyć w nim będzie osiemnastu laureatów konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji oraz sześciu nauczycieli, których podopieczni zajęli w konkursie najwyższe miejsca. Po zaokrętowaniu na pokład harcerskiego żaglowca Zawisza Czarny wyruszą w kierunku Helu. Następnie popłyną do Władysławowa, wzdłuż morskich granic II Rzeczpospolitej.

W programie wyprawy organizatorzy przewidzieli m.in. udział młodzieży w zajęciach żeglarskich, w tym w podnoszeniu bandery, sprzątaniu jednostki i przygotowywaniu posiłków. Na uczestników czekać też będą ciekawe zajęcia na lądzie, m.in. zwiedzanie Muzeum Obrony Wybrzeża i spacer po Helu. Rejs Do granic Niepodległej potrwa cztery dni. Powrót do Gdyni i jego uroczyste zakończenie zaplanowano w piątek, 18 maja.

 

Program rejsu:

 • 15 maja, wtorek – Gdynia, Basen Prezydenta (przy Sea Towers)
  uroczyste rozpoczęcie rejsu z udziałem władz województwa pomorskiego i Pomorskiego Związku Żeglarskiego, wypłynięcie w kierunku Helu
 • 16 maja, środa – Morze Bałtyckie
  żegluga wzdłuż morskich granic II Rzeczpospolitej na trasie Hel – Władysławowo – Hel
 • 17 maja, czwartek – Hel
  zwiedzanie Muzeum Obrony Wybrzeża i spacer po Helu (ew. zwiedzanie fokarium)
 • 18 maja, piątek – Hel
  wypłynięcie w kierunku Gdyni, uroczyste zakończenie rejsu

 

Organizatorem rejsu Do granic Niepodległej jest Pomorski Związek Żeglarski, a głównym partnerem przedsięwzięcia – Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.