Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Chcemë le so zażec. Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki w Chmielnie

Chcemë le so zażec. Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki w Chmielnie

Kaszubska tabakiera

Po raz XV propagatorzy najbardziej rozpoznawalnego kaszubskiego zwyczaju będą walczyć o miano najlepszego. W tym roku podjęta zostanie próba bicia rekordu mielenia tabaki w największej dënicy.

 

W Chmielnie, 29 lipca 2017 r. odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Tradycji Kaszubskich –  Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki. Doroczne mistrzostwa odbędą się na boisku w Chmielnie. To tutaj spotkają się miłośnicy tradycji i amatorzy mielonej tabaki, by rywalizować o puchary i tytuły Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki. W programie m.in. przegląd wyrobów rogarskich i poroży  oraz występy zespołów ECEKON Karno i Mitra. Gwiazdą wieczoru będzie Golden Life. Coś dla ciała i coś dla ducha będzie można znaleźć na stoiskach twórców ludowych i wytwórców produktów regionalnych, a także w punktach gastronomicznych. Organizatorzy zaplanowali również konkursy, w tym na wyroby z rogu. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych – będą dmuchane zabawki, animacje dla dzieci z SzałOLIn. Najwytrwalsi będą mogli podziwiać pokaz sztucznych ogni z okazji jubileuszu 15-lecia tabaczenia w Chmielnie. 

 

Wydarzenia towarzyszące:

  • Konkurs Wiedzy o Kaszubach oraz I Ogólnopolski Konkurs Wyrobów Rogarskich
  • konkursy dla dorosłych
  • stoiska twórców ludowych i produktów regionalnych
  • stoiska gastronomiczne
  • strefa zabaw dla dzieci
  • jubileuszowy pokaz sztucznych ogni

 

Kaszubska tabaka

Chcemë le so zażëc! – to na Kaszubach zaproszenie do zażycia tabaki. Tabaka jest bardzo popularną używką  na Kaszubach. Nie na darmo utarło się tu powiedzenie ,,Kto nie tabaczy, ten nic nie znaczy!”. Tabakiera często nazywana jest kaszubską fajką pokoju – poczęstowanie tabaką i wspólne zażywanie jest symbolem zgody i szacunku. Tabaka ma właściwości lecznicze – łagodzi katar, poprawia proces oddychania, dodaje siły i energii, rozjaśnia umysł i wyostrza wszystkie zmysły. Jest oznaką przyjaźni i bardzo dobrym sposobem na rozpoczęcie rozmowy. Prawdziwym rarytasem jest tabaka wyprodukowana przez koneserów, którzy przygotowują ją samodzielnie, utrzymując sposób jej przyrządzania w wielkiej tajemnicy. Tabaką na Kaszubach częstuje się z tabakiery wykonanej najczęściej z krowiego rogu. Można również spotkać się z tabakierami wykonanymi ze srebra lub z bursztynu.

Źródło: LOT Serce Kaszub

 

Festiwal Tradycji Kaszubskich – Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki

  • 29 lipca 2017 r., sobota, pocz. o godz. 15.50
  • stadion gminny w Chmielnie

Więcej informacji na stronie Urzędu Gminy w Chmielnie

Program
godz. 15.50
– korowód z Kaczego Rynku (ul. Gryfa Pomorskiego 28A) na gminny stadion
godz. 16.00 – otwarcie festiwalu
występ Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca Chmielanie
godz. 18.00 – XV Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki 
występ kapeli Europejskiego Centrum Edukacji Kulturalnej Osób Niepełnosprawnych (ECEKON) Karno
bicie rekordu mielenia tabaki w największej denicy
godz. 19.30 – koncert zespołu Golden Life
godz. 21.00 – koncert folk-rockowego zespołuMitra

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.