Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/71ccdc2f-f0ff-4ba8-83af-d23c802f8dcf.jpg Centrum Zdrowia Psychicznego powstało w kościerskim szpitalu. Pierwsi pacjenci są przyjmowani od sierpnia

Centrum Zdrowia Psychicznego powstało w kościerskim szpitalu. Pierwsi pacjenci są przyjmowani od sierpnia

Centrum Zdrowia Psychicznego

Osiem sal chorych z 30 łóżkami, w sumie 42 miejsca dla pacjentów – tak wygląda nowe Centrum Zdrowia Psychicznego w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. Będzie też specjalny numer interwencyjny.

 

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie, jako jedyny w województwie pomorskim, podpisał umowę z NFZ na realizację programu pilotażowego. Ma trwać 3 lata, czyli do 2021 r.

 

Terapia zajęciowa i psycholog pod telefonem

Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP) powstało na bazie oddziału psychiatrycznego, poradni zdrowia psychicznego i zespołu leczenia środowiskowego. Zostało powiększone o oddział dzienny psychiatryczny i punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny. Pacjenci są przyjmowani od sierpnia 2018 r.

Punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny będzie świadczył usługi w godz. 8.00-18.00. Będą też udzielane porady telefoniczne. Pod specjalnym interwencyjnym numerem tel. 58 686 07 77 będzie dyżurował psycholog, który przyjmie zgłoszenia, udzieli odpowiednich informacji, pokieruje pacjentem, a w razie potrzeby udzieli porady.

Oddział psychiatryczny jest przeznaczony dla 30 pacjentów, natomiast dzienny dla 12 pacjentów. W ramach terapii dziennej można będzie skorzystać z pomocy lekarza, psychologa, terapeuty zajęciowego. Osoby objęte dzienną opieką otrzymają jeden posiłek.

 

Centrum Zdrowia Psychicznego

Pracownicy Centrum Zdrowia Psychicznego. Fot. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie

 

Opieka psychiatryczna w środowisku lokalnym

Rolą programu pilotażowego jest przetestowanie tzw. środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej.  Chodzi o przeciwdziałanie stygmatyzacji osób cierpiących na zaburzenia psychiczne poprzez przeniesienie opieki psychiatrycznej do środowiska lokalnego. Zakłada się, że ta zmiana da lepsze efekty terapeutyczne.  

– Jest to dla nas ogromne wyzwanie. Staramy się stopniowo przechodzić z modelu „azylowego” leczenia psychiatrycznego na model „środowiskowy”, zgodny z Narodowym Programem Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2022, jak i kierunkami reform psychiatrii, dokonującymi się w państwach rozwiniętych – mówi dr Piotr Stoń, lekarz kierujący Centrum Zdrowia Psychicznego.

Programem zostaną objęci dorośli mieszkańcy powiatu kościerskiego. Świadczenia zdrowotne w zakresie opieki psychiatrycznej dla pacjentów spoza powiatu realizowane będą  na dotychczasowych zasadach.

Zobacz: Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.