Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Centra usług dla biznesu szukają specjalistów. Zobacz, gdzie praca czeka na Ciebie

Centra usług dla biznesu szukają specjalistów. Zobacz, gdzie praca czeka na Ciebie

Fot.Aleksander Olszak

Już od ponad 10 lat światowe korporacje inwestują na Pomorzu. Pracuje w nich kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców regionu. Jakie oferty czekają na absolwentów uczelni?

 

Biurowe zagłębie coraz rzadziej kojarzy się zmonotonnym siedzeniem przy komputerze i nad arkuszem kalkulacyjnym. Firmy działające na pomorskim rynku potrzebują coraz więcej wykfalifikowanych specjalistów i ekspertów w swoich dziedzinach.

 

Eksperci pilnie poszukiwani

W 2017 roku liczba stanowisk pracy w sektorze usług biznesowych zwiększyła się o ponad 11 proc. Jak szacują analitycy z inicjatywy Invest in Pomerania: „ według naszych prognoz do 2020 roku centra usług dla biznesu utrzymają każdego roku co najmniej 10 proc. wzrost zatrudnienia”. Aktualnie największe zatrudnienie generuje sektor centrów IT i usług wspólnych. Łącznie to ponad 50 proc. rynku. Szczególnie poszukiwani są specjaliści z dziedziny big data czy eksperci od szacowania ryzyka.

 

Angielski nie wystarczy

Język angielski już nie wystarcza do znalezienia dobrze płatnej i ciekawej pracy. Obecnie język angielski jest traktowany prawie na tym samym poziomie, co język polski, a jego znajomość jest niemalże oczywista. Na rynku poszukiwani są pracownicy władający bardziej egzotycznymi językami jak na przykład: fiński, węgierski czy języki azjatyckie. Liderem na pomorskim rynku jest firma Thomson Reuters, której pracownicy władają 38 językami.

 

W czym specjalizuje się nasz region?

Pomorskie centra usług biznesowych najczęściej zajmują się finansami i księgowością, zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wsparciem procesów IT. Ważne są też centra obsługi klienta. Coraz większą rolę odgrywają procesy big data, czyli analiza dużej liczby zmiennych danych, która ułatwia podejmowanie decyzji.

 

Jedno z najlepszych miejsc do życia

Wykfalifikowana kadra, wysoki wzrost gospodarczy czy bardzo dobre połączenia komunikacyjne to tylko kilka z argumentów, które sprawiają że Pomorze jest postrzegane na świece jako doskonały region do życia i pracy. W zeszłym roku pomorskie uplasowało się na czwartym miejscu zaraz za Londynem, Sztokholmem i Budapesztem w rankingu Miliken Institute.  Region uplasował się również na piątym miejscu w światowym rankingu Top Destinations on the rise.

  

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.