Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Był architektoniczny koszmar, będzie piękny budynek. Wiecha zawisła na kartuskim dworcu

Był architektoniczny koszmar, będzie piękny budynek. Wiecha zawisła na kartuskim dworcu

Budowa dworca kolejowego w Kartuzach

Na dwóch kondygnacjach nowego budynku będą kasa i poczekalnia. Znajdzie się również miejsce dla biblioteki oraz punktu informacji turystycznej.

 

–  Jestem zdumiony tempem prac oraz ich zaawansowaniem. Podoba mi się, że jest to kompleksowy projekt obejmujący nie tylko dworzec kolejowy, ulice czy drogi rowerowe. Cieszę się, że będzie tu centrum kulturalne z biblioteką i informacją turystyczną – tak Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, przywitał gości zgromadzonych na uroczystości zawieszenia wiechy na budowie.

 

Centrum przesiadkowe

Jak powiedział Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego: – Budynek, na którym wieszamy dziś wiechę, będzie niewątpliwie jednym z najładniejszych dworców kolejowych w naszym regionie. Jesienią 2016 r. wyburzono stary, powojenny obiekt. Jego stan techniczny był bardzo zły, stąd też zapadła decyzja o zaprojektowaniu nowego budynku, w stylu zbliżonym do tego, jaki istniał w początkach funkcjonowania kolei w Kartuzach. Budowa węzła integracyjnego w Kartuzach to nie tylko nowy dworzec. Przebudowana została ulica Kolejowa, która stanowi dojazd do stacji i dworca autobusowego. Zostały wyremontowane instalacje podziemne oraz zamontowano nowe oświetlenie. Wybudowano też kilkaset metrów dróg rowerowych i chodników. Obok dworca będzie parking dla rowerów.  

 

 

Na dworzec nie tylko po bilet

Współczesne dworce pełnią nie tylko funkcje kolejowe. – W zeszłym roku linią Pomorskiej Kolei Metropolitalnej do Kartuz pojechało blisko 24 tys. osób. W tym roku kolej wybrało około 60 tys. osób. Chcemy, aby stacja żyła nie tylko w czasie przyjazdów i odjazdów pociągów. Na piętrze dworca znajdzie się biblioteka. Dzięki temu, mieszkańcy Kartuz i okolicznych miejscowości będą mieli bardzo dobry dostęp do książek i mediów elektronicznych. Będzie również funkcjonować punkt informacji turystycznej. Przyjeżdzający do Kartuz turyści, zaraz po opuszczeniu pociągu, będą mogli zapoznać się z ofertą turystyczną Kaszub. Cały budynek będzie wyposażony w ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Dzięki temu dworzec w Kartuzach będzie miejscem integracji mieszkańców – informuje marszałek Świlski.

 

Kiedy otwarcie?

Prace na stacji Kartuzy rozpoczęły się w jesienią 2016 r. Tempo prac jest bardzo szybkie. –  Liczymy, że jesienią 2017 r. budynek będzie w stanie surowym. Wtedy zaczną się mniej spektakularne i widoczne z zewnątrz prace wykończeniowe. W pełni funkcjonalny nowy dworzec powinien obsłużyć pierwszych pasażerów na przełomie 2017 i 2018 r. – dodaje Ryszard Świlski.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.