Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
„Burza”,„Sen nocy letniej” czy „Perykles”? Zmierz się z dziełami Williama Szekspira

„Burza”,„Sen nocy letniej” czy „Perykles”? Zmierz się z dziełami Williama Szekspira

Mężczyzna w masce na scenie

Masz zdolności aktorskie i mieszkasz na Pomorzu? Jesteś uczniem, seniorem lub osobą niepełnosprawną? Zgłoś się do projektu Teatralny Pasjans. Zapisy trwają do 1 czerwca 2018 r.

 

Gdański Teatr Szekspirowski, już po raz czwarty, zaprasza chętnych do udziału w niezwykłym wydarzeniu artystycznym, które aktywizuje twórczo i integruje osoby z niepełnosprawnościami, seniorów i uczniów z województwa pomorskiego.

 

Różne spojrzenia na dzieła mistrza ze Stratfordu

Uczestnicy warsztatów pod opieką profesjonalnych reżyserów teatralnych przygotowują własną adaptację sceniczną znanych dzieł literackich. Podczas tej edycji zmierzą się  z „Burzą”, „Snem nocy letniej” i „Peryklesem” Williama Szekspira. Jeden tekst jednocześnie przygotuje jedna grupa seniorów, uczniów (13-16 lat) i osób niepełnosprawnych. Trzy grupy teatralne zrealizują łącznie dziewięć przedstawień.

Przy kwalifikacji do finału ocenie podlegają m.in. artystyczna jakość pracy (filmowej, plastycznej, literackiej i in.) dołączonej do zgłoszenia, kreatywność w jej przygotowaniu, ale także zgranie grupy oraz jej dotychczasowe dokonania. Każdej grupie uczestników przydzielony został profesjonalny reżyser, który pracował z nią w wybranym przez grupę miejscu.

Następnie, po okresie prób i występów lokalnych, grupy spotykają się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, gdzie wystawią przygotowane przez siebie spektakle, prezentując je przed innymi grupami oraz zebraną publicznością. Efektem projektu będzie stworzenie sześciu spektakli teatralnych. Trzy odsłony tego samego tekstu pozwolą pokazać, jak różni, ale i jak podobni do siebie są aktorzy z trzech występujących po sobie grup. Dojdzie do spotkania światów, które w dzisiejszych czasach zbyt często mijają się bez słowa.

W projekt wpisany jest też aspekt integracyjny. Będą spotkania i rozmowy wszystkich grup po spektaklach, warsztaty integracyjne dla liderów grup, wyjazdy organizatorów do każdej grupy i wsparcie ich działań na miejscu.

Weźmie w nim udział 6 grup (maks. do 15 osób w grupie). Ocenie podlegać będą m.in. artystyczna jakość pracy (filmowej, plastycznej, literackiej) dołączonej do zgłoszenia, kreatywność w jej przygotowaniu, ale także zgranie grupy czy jej dotychczasowe dokonania.

Finał projektu odbędzie się na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w dniach 19-21 listopada 2018 r. Wszystkie grupy po raz pierwszy spotkają się oraz zaprezentują swoje spektakle przed szeroką publicznością.

Zgłoszenia do piątku, 1 czerwca  2018 r. do godz. 16. 00 należy przesyłać na adres shakesploring@gmail.com. Wyniki naboru zostaną ogłoszone 4 czerwca.

Regulamin

Zobacz: Gdański Teatr Szekspirowski

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.