Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Bursztyn nie tylko znad morza. Lubelskie i Pomorskie wspólnie promują złoto Bałtyku

Bursztyn nie tylko znad morza. Lubelskie i Pomorskie wspólnie promują złoto Bałtyku

Sygnatariusze listu intencyjnego, od lewej: Paweł Nakonieczny – członek Zarządu Województwa Lubelskiego, Paweł Adamowicz – prezydenta Gdańska, Ryszard Świlski – członek Zarządu Województwa Pomorskiego, Zbigniew Strzelczyk – prezes Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu oraz Leszek Górski – wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu

Samorządowcy z Pomorza i Lubelszczyzny podpisali porozumienie, którego celem jest m.in. wspólna promocja wyrobów jubilerskich z bursztynu i krzemienia pasiastego. Gdańsk i Lublin mają być kojarzone jako światowe ośrodki wydobycia i sprzedaży bursztynu bałtyckiego.

 

„Sygnatariusze listu chcą wspólnie wzmacniać pozycję Polski jako światowego ośrodka produkcji, sprzedaży, ale i wydobycia bursztynu bałtyckiego. Strony widzą także ogromne możliwości promocyjne i turystyczne obu miast i województw w oparciu o bursztyn bałtycki i szlak bursztynowy oraz krzemień pasiasty” – czytamy w dokumencie podpisanym 7 kwietnia 2017 r. w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

– Chcemy, żeby bursztyn bałtycki pochodzący z Lubelszczyzny był promowany pod marką gdańską i pomorską – zaznacza Robert Pytlos, pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. bursztynu. – Interes jest wspólny: tam będziemy bursztyn wydobywać, tu promować i sprzedawać. Oba województwa na tym zyskają.

Ponadregionalna współpraca dotyczyć będzie przede wszystkim promocji wzornictwa i designu wyrobów z bursztynu i krzemienia oraz promocji poszukiwania i wydobycia złóż bursztynu w obu województwach. W planach jest też organizacja targów i wystaw w Gdańsku i w Lublinie oraz szkoleń zawodowych i doradztwa dotyczącego prowadzenia działalności w branży jubilersko-bursztynniczej. Chodzi również o współpracę placówek muzealnych, szkół wyższych oraz lokalnych organizacji turystycznych.

List intencyjny w tej sprawie podpisany został przez Pawła Adamowicza – prezydenta Gdańska, Ryszarda Świlskiego – członka Zarządu Województwa Pomorskiego, Krzysztofa Żuka – prezydent Lublina, Pawła Nakoniecznego – członka Zarządu Województwa Lubelskiego oraz Zbigniewa Strzelczyka – prezesa Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.