Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/dd1c39aa-4a7c-4cec-b5dd-dd42e7bd35c5.jpg Bursztyn jako symbol tradycji i innowacyjności. Sprawdź, jakie bogactwo kryje w sobie złoto północy

Bursztyn jako symbol tradycji i innowacyjności. Sprawdź, jakie bogactwo kryje w sobie złoto północy

Bursztynowa korona Miss Polonia. Fot. Marta Krzyżowska

Po sukcesach w Monachium i Brukseli, wystawa „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja 2.0" ponownie prezentowana zostanie w Gdańsku. Jej wernisaż odbędzie się w piątek, 25 maja 2018 r. w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta.

 

Wśród kilkuset eksponatów w Galerii Palowej będzie można podziwiać m.in. repliki bransoletki Michelle Obamy, bransolety Roda Stewarta, naszyjnika księżnej Kate i spinek księcia Williama. Zwiedzający będą mogli także obejrzeć koronę Miss Polonia, statuetkę Bursztynowego Słowika Małgorzaty Ostrowskiej oraz bursztynowe pióro Amber Rex Lidii Popiel, Ambasadorki Bursztynu.

Miłośnikom przyrody spodoba się kolekcja naturalnych form bursztynu bałtyckiego oraz inkluzji ze zbiorów gdańskiego Muzeum Bursztynu. Na wystawie nie zabraknie nowoczesnych aranżacji, multimedialnych prezentacji i animacji.

 

Bursztyn w siedmiu odsłonach

Na wystawie eksponowanych będzie kilkaset prac. Wiele z nich zostało nagrodzonych, bądź wyróżnionych podczas największych na świecie targów Amberif czy Ambermart, a także w międzynarodowych konkursach wzorniczych. Zwiedzający będą mogli podziwiać dzieła wykonane z bursztynu w siedmiu tematycznych ujęciach.

– Chodziło nam o ukazanie wieloznaczności i bogactwa jakie kryje w sobie złoto północy. „Wiedza o bursztynie” prezentować będzie naturalne okazy bursztynu i inkluzje. W dziale „Cytaty natury” pojawi się biżuteria o naturalnych formach, z minimalną ingerencją w strukturę bursztynu. „Ekskluzywne rzemiosło” podkreślać będzie związek między pracami współczesnych artystów a tradycjami rzemieślniczymi sięgającymi XVI i XVII wieku. Natomiast w dziale „Sztuka współczesna” znajdą się obiekty na wysokim poziomie wzorniczym, ekskluzywne i drogie – informuje Sławomir Fijałkowski z Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, jeden z kuratorów wystawy.

Prezentowane będą także projekty studentów ASP w Gdańsku – pod hasłem „Innowacyjny design” – oraz kolekcje pokazywane na Gali Mody i Bursztynu Amber Look – w dziale „Moda na bursztyn”. W ostatnim dziale „Bursztyn po II Wojnie” znajdzie się biżuteria z drugiej połowy XX w. wyprodukowana przez nieokreślone wytwórnie, pochodząca z kolekcji prof. Ireny Huml ze zbiorów galerii sztuki w Legnicy.

 

Wizytówka Gdańska i Polski

Bursztyn jest dziś jest to symbolem nie tylko miasta i regionu, ale także tradycji i innowacyjności.

– Postawiliśmy na bursztyn jako wizytówkę Gdańska i Polski oraz sposób, by opowiedzieć o tym, że jesteśmy miastem nowoczesnym, a jednocześnie przywiązanym do naszych wielowiekowych tradycji. W pracę nad wystawą zaangażowanych było wiele osób oraz instytucji. To dzięki ich pasji i profesjonalizmowi opowieść o bursztynie i naszym mieście przekracza granice naszego kraju – podkreśla Robert Pytlos, pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. bursztynu, drugi z kuratorów wystawy.

 

Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja 2.0

 • wernisaż: 25 maja 2018 r., piątek, godz. 17.00
 • wystawa czynna: 26 maja – 28 października 2018 r.
 • Muzeum Gdańska
 • Ratusz Głównego Miasta
 • Galeria Palowa
 • ul. Długa 46/47
 • Gdańsk
 • godziny otwarcia:
  poniedziałek-sobota, godz. 10.00-18.00
  niedziela, godz. 11.00-18.00
 • ceny biletów:
  normalny – 6 zł
  ulgowy – 3 zł
Baner wystawy Bursztyn bałtycki

 

Wystawę będą mogli zwiedzić bezpłatnie posiadacze Karty Mieszkańca albo wszyscy zainteresowani w Światowy Dzień Bursztynu – 28 czerwca 2018 r.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.