Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Brytyjski agent, morderstwo i kryminalna zagadka. Gra terenowa z nutką historii w Gdańsku

Brytyjski agent, morderstwo i kryminalna zagadka. Gra terenowa z nutką historii w Gdańsku

Zielony Most na początku XX w. ze zbiorów Muzeum Gdańska

Uczestnicy, 8 i 9 września 2018 r. wcielą się w rolę detektywów, których zadaniem będzie rozwikłanie kryminalnej zagadki związanej z brytyjskim agentem.

 

Dwugodzinna gra przeznaczona jest dla rodzin, grup oraz osób indywidualnych. Udział w grze jest bezpłatny. Wydarzenie odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

Powojenny Gdańsk

Pierwsza wojna światowa zakończyła się 11 listopada 1918 r Polska odzyskała niepodległość, ale dla gdańszczan i miasta nad Motławą nastał trudny i niespokojny czas. Na początku 1920 r. do Gdańska przybyły pierwsze oddziały alianckie, które miały dopilnować wprowadzenia tu ustaleń traktatu wersalskiego. Miasto opuściły ostatnie oddziały niemieckie. W tych niespokojnych czasach ścierały się różne frakcje polityczne, a w stoczni działali agitatorzy lewicowi. Górę Gradową zajął Freikorps Hagelsberg, oddział złożony z niemieckich weteranów. W lipcu dokerzy zablokowali rozładunek amunicji przeznaczonej dla Wojska Polskiego walczącego z Sowietami. Rozładunku dokonali brytyjscy żołnierze.

 

Brytyjski agent

– W tych niespokojnych czasach w Gdańsku znalazł się bohater naszej gry – młody, brytyjski porucznik John Horn, który stacjonował w koszarach artyleryjskich przy ulicy Rybaki Górne. Pewnego wieczoru wracał ze spotkania z kolegami zakwaterowanymi przy ulicy Sadowej przez Most Zielony. Nagle padł strzał. John, podobnie jego towarzysz, odruchowo sięgnął po pistolet. Pobiegli w kierunku zamieszania. Na miejscu znaleźli postrzelonego człowieka… – mówi Krzysztof Kucharski z Działu Edukacji Muzeum Gdańska. Kto, po co i dlaczego strzelał? Kto był celem? Na te pytnia spróbują odpowiedzieć weekendowi gracze.

 

Miejscy detektywi

Uczestnicy staną się detektywami próbującymi rozwikłać kryminalną zagadkę związaną z brytyjskim agentem. Liczba kart jest ograniczona i wynosi 60 szt. Karty do gry wydawane są w godzinach 11-11.30 na dziedzińcu Ratusza Głównego Miasta od strony ul. Długiej.

 

 

 

Kryminalna gra terenowa

  • 8-9 września 2018 r., sobota-niedziela, godz. 11-11.30 (wydawanie kart), do godz. 13 przyjmowanie uczestników, którzy ukończyli zadania
  • Ratusz Głównego Miasta, dziedziniec wewnętrzny
  • ul. Długa 46/47 (start i meta)
  • Gdańsk
  • wstęp – bezpłatny
  • limit miejsc – 60

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.