Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Stypendyści
Bożena Duda-Ehling – Magia średniowiecznych Chojnic

Bożena Duda-Ehling – Magia średniowiecznych Chojnic

Fot. Ariel Berndt

Z urodzenia gdańszczanka; jednak 20 lat temu na swoje miejsce na ziemi wybrała Chojnice. Tutaj tworzy i szuka inspiracji. Maluje liryczne i subtelne portrety księżniczek, pierrotów czy rycerzy na tle średniowiecznej architektury Chojnic.

Dyplom uzyskała w pracowni prof. Kazimierza Śramkiewicza w Katedrze Malarstwa i Rysunku Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Prezentowała swoje prace na 28 wystawach indywidualnych i 74 zbiorowych. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Jej obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, muzeów w Toruniu i Chojnicach. Cieszą się zainteresowaniem również prywatnych kolekcjonerów sztuki w kraju i za granicą, między innymi w Norwegii, Szwecji, Niemczech, USA, Turcji, Szwajcarii, Kanadzie, Czechach, Słowacji, Grecji, Bułgarii, Holandii, Włoszech, Japonii czy Jordanii.

 

Celem projektu „Magia średniowiecznych Chojnic” było stworzenie wystawy prac malarskich nawiązujących do kultury i życia średniowiecznych Chojnic i ukazanie chojniczanom, w jak pięknym i ciekawym mieście żyją. Na ekspozycji zaprezentowano 74 obrazy autorki z różnych okresów jej twórczości. Były wśród nich prace z końca lat 70., późniejsze – obrazujące jej zainteresowania światem pierrotów, księżniczek, nierzeczywistych trefnisiów i także najnowsze, namalowane specjalnie z okazji prezentacji w Chojnicach, skupiające uwagę na mieszczańskich tradycjach miasta, sięgających wieków średnich. Zjawiskowe postaci dziewcząt ubranych w stroje nawiązujące do mody z dawnych obrazów, rycerz w zbroi na koniu przywołujący skojarzenia z mistrzem krzyżackim, duszki i trefnisie uobecniające zachowaną do dziś, rozpoznawalną architekturę średniowiecznej, chojnickiej fary i Bramy Człuchowskiej, czy także baśniowa panorama miasta otoczonego murami i basztami obronnymi.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.