Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/a5515cf7-9d34-405c-83ce-f0622b2df88d.jpg Bohater Pomorza sprzed stu lat poszukiwany. Wystartował konkurs dla uczniów. Można wygrać nawet 1000 zł

Bohater Pomorza sprzed stu lat poszukiwany. Wystartował konkurs dla uczniów. Można wygrać nawet 1000 zł

Pomorskie drogi do niepodległości ramka

Uczniowie szkół średnich mają odnaleźć pomorskiego bohatera walki o niepodległość i przygotować prezentację na jego temat. Trzyosobowe zespoły materiał konkursowy powinny przygotować do 30 czerwca 2018 r. Najlepsze prace poznamy podczas uroczystych gali we wrześniu.

 

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk ogłosił start konkursu podczas konferencji 11 maja 2018 r. na auli dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku przy ul. Augustyńskiego 1. Udział w konkursie szkoły muszą zgłosić do 25 maja 2018 r. Zgłoszenia przyjmuje Pomorska Akademia Działania.

 

Lokalni bohaterowie

Uczniowie muszą przygotować prezentację multimedialną, przedstawiającą postać związanego z Pomorzem bohatera, który był zaangażowany w działania prowadzące do odzyskania przez Polskę niepodległości oraz powrotu Polski na Pomorze. – Mogą wybrać z ponad setki nazwisk lokalnych postaci, a potem w ciekawy sposób opowiedzieć o swoim bohaterze – mówi Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – W konkursie oddajemy głos uczniom. Chcemy zobaczyć, a potem pokazać innym, jak młodzież mówi o historii i jak opisuje swoich bohaterów. Kogo ceni i za co – wyjaśnia Krawiec.

Powinna być to osoba, której działalność i biografia w znaczący sposób wpływają na patriotyczną świadomość młodych mieszkańców regionu. Liczą się m.in. kreatywność, poprawność merytoryczna i walory edukacyjne oraz artystyczne. Każdy zespół uczniów może zgłosić tylko jedną pracę, ale z każdej szkoły może wziąć udział w konkursie nieograniczona liczba zespołów.

 

Wyjątkowa historia niepodległości

Konkurs „Pomorskie drogi do Niepodległej” to jeden z elementów programu obchodów 100-lecia Niepodległości Polski i Pomorza. – W każdym z subregionów naszego województwa są inne doświadczenia i inne osoby, które uczestniczyły w pomorskiej i polskiej drodze do niepodległości – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Dziś gościmy uczniów z kwidzyńskich szkół, a Powiśle ma swoją wyjątkową historię dochodzenia do polskości. Chcemy trafić z tym konkursem do wszystkich środowisk. Dlatego namawiamy też nauczycieli i rodziców do zainteresowania młodzieży lokalnymi autorytetami niepodległości. To w końcu one miały wpływ na rzeczywistość i kształtowanie się państwa polskiego 100 lat temu – dodał marszałek.

Konkurs odbędzie się w dwóch etapach. – Pierwszy etap konkurs to poziom powiatowy, a jego finałem będą uroczyste gale w pięciu regionach województwa, połączone z prezentacją filmu „Kamerdyner” – mówi Agata Szklarkowska, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku. – Uczniowie będą mogli wygrać od 150 do 400 zł oraz zaproszenie do kolejnego regionalnego etapu  Najlepsi spotkają się na uroczystej gali w Teatrze Muzycznym w Gdyni – tłumaczy Szklarkowska.

W konkursie regionalnym do wygrania będzie od 300 do 1000 zł (również dla nauczycieli prowadzących).

 

 

Zobacz:

Regulamin konkursu „Pomorskie drogi do Niepodległej”

Karta zgłoszenia do konkursu

Oświadczenie

Karta zgłoszenia prezentacji multimedialnej

Lista postaci

Plakat do pobrania

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.