Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Biblioteki otwarte według wakacyjnych planów. Fani literatury nie będą się nudzić

Biblioteki otwarte według wakacyjnych planów. Fani literatury nie będą się nudzić

Biblioteki na plaży. Regał z książkami

Bibliotekarze też mają wakacje. Zanim wybierzesz się do swojej biblioteki, sprawdź letnie godziny otwarcia. Niektóre biblioteki pracują krócej, inne będą zamknięte przez dłuższy czas. Możesz jednak liczyć na zajęcia dla dzieci, spotkania ze znanymi pisarzami oraz wakacyjne biblioteki na plażach od Sobieszewa aż po Jelitkowo.

 

Zobacz, co miłośnicy literatury mogą robić w wakacje i jak działają biblioteki na plażach.

 

Biblioteki latem

Znaczna część bibliotek latem pracuje według letniego rozkładu jazdy. W wybrane dni tygodnia otwarte będą krócej, niektóre zostaną zamknięte w soboty lub nawet na cały miesiąc. W zawiązku z tym lepiej wcześniej upewnić się, w jakich godzinach będzie można wypożyczać książki (na stronach internetowych bibliotek i ich filii znajdziesz już letnie godziny otwarcia, obowiązujące od 1 lipca 2017 r.).

Zmienione godziny pracy dotyczą zarówno Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku wraz z wszystkimi filiami oraz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku. Zmiany obowiązują do końca sierpnia 2017 r.

 

Warsztaty i spotkania autorskie

Jednak miłośnicy literatury nie powinni czuć się zawiedzeni. Część bibliotek organizuje ciekawe wydarzenia: spotkania autorskie, wykłady oraz wystawy fotografii. Również najmłodsi znajdą coś dla siebie. W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku organizowane będą warsztaty kreatywne związane z kulturą chińską, zajęcia integracyjno-edukacyjne (Biblioteka Główna na Targu Rakowym), warsztaty teatralne, gry miejskie i planszowe (Biblioteka Kokoszki przy ul. Azaliowej; Filia Naukowa przy ul. Obrońców Wybrzeża) oraz warsztaty szachowe (Biblioteka pod Kotem i Myszą przy ul. Lelewela). Wszystkie te atrakcje dostępne są bezpłatnie dla czytelników biblioteki.

 

Biblioteka na plaży

Plażowicze w Gdańsku też nie będą się nudzić. Gdańska biblioteka już po raz kolejny montuje plażowe regały z książkami dla urlopowiczów. – Zależało nam na tym, żeby wyjść z książką naprzeciw oczekiwań. Chcieliśmy umieścić bibliotekę w najmniej oczekiwanym miejscu, by zainteresować plażowiczów. Regały są pozytywnym zaskoczeniem dla osób, które nie wpadły na to, żeby zabrać książkę ze sobą na plażę – mówi Przemysław Czaja z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. I dodaje – na początku lipca udostępnianych jest około 1500 tytułów, a następnie co miesiąc uzupełnimy je o kolejnych 500 egzemplarzy.

Zasada jest prosta. Wybiera się książkę z regału i po skończonej lekturze należy ją zwrócić. Nie obowiązują karty biblioteczne ani żadne zapisy. – Biblioteki na plaży stworzone są dla turystów i mieszkańców Trójmiasta w każdym wieku, dlatego dostępna jest literatura bardzo różnorodna – podkreśla Czaja. – Część książek jest też w języku angielskim, żeby mogli z nich skorzystać obcokrajowcy – uzupełnia.

Plażowe biblioteki działają od 1 lipca do końca sierpnia 2017 r.

 

Lokalizacje bibliotek na plażach:

 • Jelitkowo, wejście nr 72 – bar plażowy
 • Jelitkowo, wejście nr 65 – tawerna Klipper
 • Jelitkowo, wejście nr 63 – bar plażowy
 • molo Brzeźno, wejście nr 52 – bar plażowy
 • molo Brzeźno, wejście nr 50 – bar plażowy
 • Dom Zdrojowy Brzeźno, wejście nr 41 – tawerna Dom Zdrojowy
 • Stogi, wejście nr 26 – obiekt służb ratowniczych
 • Sobieszewo, wejście nr 16 – obiekt służb ratowniczych
 • Orle, wejście nr 11 – obiekt służb ratowniczych

 

Wakacje w bibliotece

 • Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku
 • lipiec-sierpień 2017 r.
 • Targ Rakowy 5/6
 • Gdańsk
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.