Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/00bbf104-b853-49bb-ab7b-262531870069.jpg Bezpłatne szczepionki przeciwko pneumokokom dla pacjentów z pomorskich powiatów [LISTA PRZYCHODNI, AKTUALIZACJA]

Bezpłatne szczepionki przeciwko pneumokokom dla pacjentów z pomorskich powiatów [LISTA PRZYCHODNI, AKTUALIZACJA]

Uśmiechnięci starsi ludzie

Mieszkańcy 11 powiatów powyżej 65 roku życia mogą się bezpłatnie szczepić w kilku przychodniach na Pomorzu. Dotyczy to głównie osób z chorobami dolnych dróg oddechowych. Z zastrzyków można skorzystać do końca roku.

 

AKTUALIZACJA Z 20 LISTOPADA 2018 R.

Zarząd Województwa Pomorskiego rozstrzygnął kolejny konkurs na wykonanie szczepień przeciwko pneumokokom w kolejnych powiatach. Skorzystają pacjenci z powiatów bytowskiego, człuchowskiego, kwidzyńskiego, malborskiego oraz Słupska.

 

Wcześniej pisaliśmy:

Na podstawie porozumień podpisanych w czerwcu 2018 r. dotyczących współfinansowania programu szczepień ochronnych pacjenci z sześciu powiatów kościerskiego, tczewskiego, kartuskiego wejherowskiego, Gdyni oraz Sopotu dostaną szczepionki. Wkrótce zostanie też rozstrzygnięty kolejny przetarg na realizację szczepień dla seniorów z pozostałych powiatów (bytowski, chojnicki, człuchowski, kwidzyński, malborski, pucki, Słupsk).

 

Kto dostanie szczepionkę?

Programem objęte są osoby powyżej 65 roku życia, które nie były szczepione przeciwko pneumokokom, są zameldowane na terenie województwa pomorskiego (chodzi o powiaty, które do programu przystąpiły) oraz znajdują się w grupie ryzyka. To osoby z przewlekłymi chorobami dolnych dróg oddechowych. Jeśli zgłosi się za mała liczba tych pacjentów, to szczepieniem zostaną objęte osoby z innymi schorzeniami przewlekłymi takimi jak m. in.: choroby serca, cukrzyca, przewlekła choroba wątroby (w tym marskość), przewlekła choroba nerek czy choroba nowotworowa.

Pacjent zgłaszający się na szczepienie będzie musiał przedstawić zaświadczenie lekarskie potwierdzające przynależność do grupy ryzyka (zaświadczenie nie będzie wymagane, jeżeli z dokumentacji medycznej posiadanej przez podmiot wykonujący szczepienie, będzie wynikać przynależność pacjenta do grupy ryzyka).

 

Pilotaż na Pomorzu i pierwszy program realizowany z powiatami

W związku z rosnącą liczbą zachorowań i zgonów spowodowanych przez pneumokoki, samorząd województwa pomorskiego podjął decyzję o utworzeniu Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej – Szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób 65 + z grupy ryzyka. To drugi tego typu program zdrowotny w kraju i pierwszy na Pomorzu realizowany wspólnie z powiatami, współfinansowany przez samorząd województwa. Przystąpiło do niego 13 powiatów. Dedykowany jest seniorom, gdyż przybywa ich w naszym regionie. A osoby powyżej 65. roku życia, ze względu na stan zdrowia, a w szczególności przewlekłe choroby są bardziej narażone na zakażenia pneumokokami.

W ramach programu, który kosztował prawie 860 tys. zł, zostanie zaszczepionych prawie 2,6 tys. seniorów. To ok. 30 proc. osób będących w grupie ryzyka w wieku 65 +.  Środki, poza szczepionkami, zostały też przeznaczone na kampanię informacyjno-edukacyjną, promocję oraz kształcenie kadry medycznej.

–  Zakładamy, że realizacja programu przyczyni się do zmniejszenia zapadalności na inwazyjne zakażenia pneumokokowe na Pomorzu oraz zmniejszy liczbę spowodowanych przez tę bakterię zgonów. Liczę, że zwiększy się też świadomość zdrowotna seniorów oraz wiedza personelu medycznego poprzez realizowaną w programie edukację – wyjaśniała Maciej Laszkiewicz, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

 

Pneumokoki są niebezpieczne

Pneumokoki (dwoinka zapalenia płuc, łac. Streptococcus pneumoniae) to rodzaj bakterii, który może powodować wiele chorób. Zakażenia wywołane przez pneumokoki można podzielić na nieinwazyjne (śluzówkowe, niewymagające hospitalizacji) jak: zapalenie zatok, zapalenie migdałków, zapalenie ucha środkowego oraz inwazyjne (wymagające hospitalizacji) np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica). Natomiast pośrodku jest zapalenie płuc.

 

Szczepionka uchroni przed chorobą

Szczepienie przeciwko pneumokokom pomoże ustrzec przed częścią chorób oraz zminimalizuje ryzyko zachorowania na inne schorzenia. W Polsce od 2017 r. obowiązkowo wykonywane są u dzieci, gdyż zostały wpisane w program szczepień ochronnych.

Jak informowała Aneta Bardoń-Błaszkowska, kierownik Oddziału Epidemiologii i Statystyki Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, województwo pomorskie jest na pierwszym miejscu w Polsce jeśli chodzi o zakażenia na inwazyjną chorobę pneumokokową na 100 tys. mieszkańców. W 2017 r. w naszym regionie było dwa razy więcej przypadków niż w całym kraju. Największa zapadalność była w powiecie kościerskim, natomiast żadnego przypadku nie odnotowano w człuchowskim. Od lat utrzymuje się też wysoki wskaźnik umieralności, który szczególnie dotyczy seniorów.

Zobacz:  Szczepionki przeciwko penumokokom 

Lista miejsca, gdzie już można się zaszczepić:

Sopot – Kardiotel sp. z o.o.

 • Centrum Medyczne „Kardiotel”, poradnia pulmonologiczna – ul. Jana z Kolna 16
 • Centrum Medyczne „Kardiotel”, poradnia POZ – ul. Jana z Kolna 35

Gdynia – Clinica Medica sp. z o.o.

 • Przychodnia Sokółka – ul. Staniszewskiego 1
 • Przychodnia i Szpital Mireckiego – ul. Mireckiego 11

powiat tczewski – Zespół Opieki Zdrowotnej Medical sp. z o.o. 

 • Tczew, ul. Wojska Polskiego 5 a
 • Tczew, ul. Konarskiego 15
 • Pelplin, ul. Dworcowa 7
 • Gniew, ul. Witosa 10
 • Swarożyn, ul. Wyzwolenia 4
 • Miłobądz, ul. Pamięci Narodowej 10
 • Turze, ul. Parkowa 12
 • Kolonia Ostrowicka 18
 • Opalenie, ul. Czyżewskiego 7

powiat wejherowski – Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Śródmieście sp. z o.o.

 • Reda, ul. Osadnicza 5

powiat kartuski – Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej nr 1 Krystyna Mach 

 • Kartuzy, ul. Jeziorna 11

powiat kościerski – Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Przychodnia” sp. z o.o.

 • Kościerzyna, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 7

powiat bytowski – Szpital Miejski w Miastku

 • Łubnie, Dretyń, Kołczygłowy  i Wałdowo oraz w Szpital Miejski w Miastku sp. z o.o.

powiat człuchowski – Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Puchatek”

 • Człuchów, ul. Sobieskiego 5

powiat kwidzyński – Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Sanmed

 • Kwidzyn, ul. Kołłątaja 3

powiat malborski – przychodnia w Nowym Dworze Gdańskim filia Malbork

 • Malbork, ul. M. Konopnickiej 4,

Słupsk – Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Poradnia Chorób Płuc i Alergologii

 • Słupsk, ul. Hubalczyków 5/1

 

Pneumokoki_plakat

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.