Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Bezpłatne pociągi, tramwaje i autobusy. Do tego komunikacyjne pikniki i konkursy. Europejski Dzień bez Samochodu

Bezpłatne pociągi, tramwaje i autobusy. Do tego komunikacyjne pikniki i konkursy. Europejski Dzień bez Samochodu

Pikniik ETZT 2018 r.

To będzie weekend komunikacyjnych atrakcji. W sobotę 21 września 2019 r. na eko-pikniku dowiesz się ile plastikowych butelek zmieści się w autobusie. A w niedzielę, 22 września zamiast siedzieć w domu pojedź pociągiem przez Pomorze za darmo.

 

Europejski Dzień Bez Samochodu obchodzony jest w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

 

Pociągiem bez biletu

Z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu samorząd województwa pomorskiego przygotował specjalną ofertę. 22 września 2019 r. każdy pasażer będący właścicielem lub współwłaścicielme samochodu będzie mógł za darmo jeździć pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej i Przewozów Regionalnych. Wystarczy w podróż zabrać dowód rejestracyjny samochodu i dokument potwierdzający tożsamość. Oferta obowiązuje do północy na terenie całego województwa.

 

Ile butelek zmieści się w autobusie?

W sobotę 21 września w Gdańsku przy Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się wielki ekologiczno-komunikacyjny piknik. Dzięki symulatorowi autobusu, każdy będzie na chwilę mógł zostać kierowcą. Będą też warsztaty artystyczne tworzenia rzeczy z odzysku. Organizatorzy zaplanowali również zabawę w wypełnienie autobusu komunikacji miejskiej plastikowymi butelkami. Pokaże to jak wiele plastiku produkujemy i jak bardzo zanieczyszczamy nim środowisko. Będą konkursy oraz pokazy strażackie i technik samoobrony. Na pikniku obecni będą przedstawiciele policji, straży miejskiej i innych miejskich jednostek. Prowadzona będzie również akcja oddawania krwi i zbiórka na hospicjum im. ks. Dutkiewicza.

 

Dzień elektromobilności

Gdyński festyn zostanie zorganizowany na Skwerze Kościuszki. W programie zaplanowano liczne atrakcje nie tylko dla najmłodszych. Starsi będą mogli przejechać się elektrycznymi samochodami czy hulajnogami. Zaprezentowane zostaną również rowery cargo. Tego samego dnia świętowane będzie również 90-lecie gdyńskiej komunikacji miejskiej. Z tej okazji będzie można zwiedzać zajezdnie PKM, PKA i PKT. Dojazd do nich ułatwią specjalne linie komunikacji miejskiej.

 

Kultowe pojazdy

Weekend wieńczący ETZT to również przejazdy zabytkowymi pojazdami. W sobotę w Gdyni funkcjonować będą trzy linie autobusowe i jedna trolejbusowa. Punktem startowym będzie Plac Konstytucji. Z kolei w Gdańsku na tory wyjadą stare tramwaje. Będą wozić pasażerów pomiędzy Śródmieściem a pętlą Kliniczna. Zabytkowe autobusy będą też kursować po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej. Na ich pokładzie przewodnicy z Morskiej Fundacji Historycznej będą opowiadać o historii zakładu.

 

Linią 101 przez Trójmiasto

Obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu nie byłyby kompletne bez historycznej linii autobusowej 101. Przez całą sobotę, 21 września będzie ona kursować pomiędzy dworcem Głównym w Gdyni a stacją SKM Gdańsk Śródmieście. Przejazd oczywiście będzie bezpłatny, a dla pasażerów przygotowano drobne upominki. Linia będzie obsługiwana wspólnie przez GAiT oraz PKM Gdynia najnowszymi przegubowymi autobusami.

 

Coś dla kolekcjonerów

Z okazji komunikacyjnego święta przygotowana została specjalna gratka dla kolekcjonerów biletów. Gdańsk Zarząd Transportu Miejskiego przygotował limitowaną edycję biletów jednorazowych. Na ich rewersie znajduje się grafika odnosząca się do ETZT. Bilety są już dostępne w sprzedaży.

 

Komunikacyjnie w regionie

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu obchodzony będzie nie tylko w Trójmieście. Inne miasta regionu również dołączą się do świętowania. W sobotę 21 września na dzień otwarty w zajezdni autobusowej zaprasza MZK Wejherowo. W Kościerzynie na pasażerów komunikacji miejskiej czekać będą kupony rabatowe do miejskiej pływalni. Piknik Mobilności Aktywnej odbędzie się też w Tczewie, gdzie 21 września zorganizowany zostanie przejazd rowerowy ulicami miasta. Rowerowy rajd przejedzie również ulicami Starogardu Gdańskiego.

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.