Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/95b80732-ced2-434f-9d34-c0e18e4af92f-scaled.jpg Bezpłatne badania i porady specjalistów na plaży albo w muzeum… Startuje akcja Pomorskie dla Zdrowia

Bezpłatne badania i porady specjalistów na plaży albo w muzeum… Startuje akcja Pomorskie dla Zdrowia

Pokazy ratownictwa medycznego na plaży podczas akcji Pomorskie dla Zdrowia 2017

Badanie ciśnienia krwi, cholesterolu, oznaczenie wskaźnika BMI – tak zapowiada się tegoroczne Pomorskie dla Zdrowia. Będzie nauka samobadania piersi i szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy. Porad udzielą specjaliści m.in. onkolodzy, kardiolodzy i dermatolodzy. Pierwsze spotkanie w Prabutach już w najbliższą niedzielę, 3 czerwca 2018 r.

 

Wydarzenie odbędzie się, już po raz czwarty, w weekendy w Prabutach, Sopocie, Gdańsku, Luzinie, Wdzydzach Kiszewskich i Słupsku.

 

Profilaktyka nie boli

Pomorskie dla Zdrowia to letnia akcja organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i podległe szpitale. W tym roku będzie to sześć wydarzeń w czerwcu i lipcu. Celem akcji jest upowszechnienie wiedzy z zakresu profilaktyki nowotworowej, rozwijanie postaw i zachowań prozdrowotnych oraz kształtowanie zdrowego stylu życia. Będzie można od ręki przebadać się u kardiologa albo zbadać niepokojące znamiona u dermatologa.

Specjalistycznych porad udzielą pracownicy: Szpitala Specjalistycznego w Prabutach sp. z o.o., Pomorskiego Centrum Reumatologicznego im. J. Titz Kosko w Sopocie sp. z o.o.,  Copernicusa Podmiotu Leczniczego sp. z o.o., Szpitali Pomorskich sp. z o.o., Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o. oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku sp. z o.o.

Od lat obserwuje się stały i dynamiczny wzrost liczby zachorowań na nowotwory. W ramach projektu Pomorskie dla Zdrowia w 2017 r. specjaliści przeprowadzili prawie 3,5 tys. badań, konsultacji i szkoleń. Wykryto 548 nieprawidłowości. Świadczy to o tym, jak ważna jest profilaktyka.

– Zainteresowanie badaniami w letnich przychodniach było ogromne. Przerosło wręcz nasze oczekiwania. Dla ludzi ważne było to, że specjaliści przyjmowali ich od ręki, bez wcześniejszej rejestracji czy oczekiwania na termin. W sytuacji wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, pacjenci byli niezwłocznie kierowani do specjalisty celem dalszej diagnostyki – wyjaśnia Beata Lewkowicz z Departamentu Zdrowia. Ponad 70 proc. badanych, to mieszkańcy miejscowości, w których organizowane były akcje. Z badań korzystali też turyści. – U ponad 500 pacjentów zdiagnozowano zmiany, które wymagały dalszej diagnostyki. To dużo, ale też świadczy o tym, że ludzie potrzebują takich akcji – tłumaczy Lewkowicz.

 

Bezpłatne badania i porady specjalistów na boisku w Prabutach

 • 3 czerwca, niedziela, godz. 10.00-18.00 – boisko Prabuckiego Centrum Kultury i Sportu, w czasie Dni Miasta i III Prabuckiej Seniorady
 • badania przeprowadzą pracownicy Szpitala Specjalistycznego w Prabutach

Będzie można m.in. zmierzyć ciśnienie tętnicze, oznaczyć poziom cukru i cholesterolu, saturację (nasycenie krwi tętniczej tlenem), poddać się spirometrii ( badanie objętości i pojemności płuc oraz przepływu powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego) oraz obliczyć wskaźnik BMI. Pacjenci skorzystają również z konsultacji dermatologicznych, pulmonologicznych i onkologicznych. Specjaliści pokażą, jak każda kobieta, co miesiąc powinna badać piersi oraz nauczą, jak poprawnie oddychać. Dla osób zainteresowanych przeprowadzone będzie edukacja zdrowotna w chorobach skóry, płuc, cukrzycy i nadciśnieniu tętniczym. 

Podczas tego wydarzenia o godz. 14.30 zostaną wręczone złote czepki i dyplomy uznania dla pielęgniarek.

 

Harmonogram kolejnych wydarzeń w ramach Pomorskiego dla Zdrowia:

 • 24 czerwca, niedziela, godz. 11.00-17.00 – przed Ergo Areną, Sopot
  Festyn odbywa się pod hasłem Nowoczesna rehabilitacja dzieci i dorosłych. Porad udzielają specjaliści z Pomorskiego Centrum Reumatologicznego im. J. Titz Kosko w Sopocie.
 • 1 lipca, niedziela, godz. 10.00-16.00, plaża przy molo w Gdańsku-Brzeźnie
  Konsultacje będą przeprowadzać eksperci  z Copernicusa Podmiotu Leczniczego.
 • 7 lipca, sobota, godz. 14.00-22.00,  Luzino, boisko GOSRiT przy ul. Olimpijskiej podczas XX Światowego Zjazdu Kaszubów. Badania przeprowadzą specjaliści ze Szpitali Pomorskich.
 • 14-15 lipca, sobota-niedziela, godz. 10.00-18.00, Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich podczas 45. Jarmarku Wdzydzkiego. Porad udzielają specjaliści ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.
 • 22 lipca, niedziela, godz.10.00-16.00, Słupsk, teren przy Zamku/ Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku podczas Jarmarku Gryfitów. Pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku oferują badania i porady.

 

Pomorskie dla Zdrowia podczas Dni Prabut i III Prabuckiej Seniorady

 • 3 czerwca 2018 r., niedziela, godz. 10.00-18.00
 • godz. 14.30 – wręczenie złotych czepków oraz dyplomów uznania dla pielęgniarek
 • boisko Prabuckiego Centrum Kultury i Sportu
 •  ul. Obrońców Westerplatte
 • Prabuty

Pomorskie dla Zdrowia_plakat

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.