Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Bez tradycyjnych obrzędów, święconki i rezurekcyjnej procesji. Jak w czasie pandemii wyglądać będzie Wielkanoc 2020?

Bez tradycyjnych obrzędów, święconki i rezurekcyjnej procesji. Jak w czasie pandemii wyglądać będzie Wielkanoc 2020?

Mszał

Już jutro rozpoczyna się Triduum Paschalne, czyli najważniejsze wydarzenie w kalendarzu liturgicznym Kościoła rzymskokatolickiego. W związku z epidemią koronawirusa w tym roku metropolita gdański wydał dekret o zasadach celebracji Wielkiego Tygodnia.

 

W związku z obostrzeniami dotyczącymi m.in.  liczby wiernych mogących uczestniczyć w uroczystościach religijnych, w dalszym ciągu obowiązuje dyspensa od udziału w mszach świętych, której udzielił abp Sławoj Leszek Głódź.

 

Wielki Czwartek

Tradycyjna msza krzyżma świętego, podczas której święcone są oleje i katechumeny, została przeniesiona na inny termin, który zostanie ogłoszony po ustaniu epidemii. Zmiany dotyczyć będą także mszy Wieczerzy Pańskiej. W jej czasie pominięty zostanie obrzęd obmycia nóg. Nie odbędzie się także procesja i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tzw. ciemnicy. Pozostanie on w tabernakulum.

 

Wielki Piątek

W tym dniu wierni adorują w ciemnicy Najświętszy Sakrament. Jednak w 2020 r. ten zwyczaj nie zostanie dochowany. Groby Pańskie w tym roku mają być proste i symboliczne. Nie muszą być dekorowane kwiatami. Metropolita gdański zwraca się również z apelem do wiernych, aby w rodzinnym, najbliższym gronie w domach odprawić Drogę Krzyżową. Wyznania wiary i modlitwy można znaleźć w książeczkach do nabożeństwa.

 

Wielka Sobota

Tego dnia w całej Polsce odbywa się obrzęd święcenia pokarmów. W związku z pandemią, został on jednak w tym roku odwołany.  – Zamiast tego polecam obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym. Liturgii domowej może przewodniczyć ojciec, matka bądź ktoś z domowników – czytamy w dokumencie metropolity gdańskiego. Tekst błogosławieństwa można znaleźć na stronach internetowych parafii. Wieczorem w ramach obchodów Wigilii Paschalnej pominięty będzie obrzęd rozpalania ogniska, zamiast którego w kościołach zapalona zostanie świeca.

 

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

W niektórych parafiach w tym dniu obchody rozpoczynają się uroczystą procesją poprzedzającą mszę rezurekcyjną. W innych procesja odbywa się na zakończenie liturgii Wigilii Paschalnej. Ale w 2020 r. procesji nie będzie. Liturgia rezurekcyjna rozpocznie się od orędzia wielkanocnego. – Podobnie jak uczynił to Ojciec Święty Franciszek, 27 marca 2020 r. błogosławiąc miastu i światu przy pustym placu św. Piotra, polecam, aby celebrans na zakończenie liturgii Wigilii Paschalnej lub przed rozpoczęciem mszy rezurekcyjnej udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem całej parafii przed głównymi drzwiami kościoła – pisze abp.Głódź.

 

Procesje będą później

Wielkanoc, czyli najważniejsze święto chrześcijańskie, zawsze wypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Nie może być przeniesiona na inny termin. Jednak zgodnie ze stanowiskiem watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, wszystkie wyrazy pobożności ludowej i procesje, które ubogacają dni Wielkiego Tygodnia i triduum paschalnego mog,ą w zależności od oceny biskupa diecezjalnego, zostać przeniesione na inne dogodne dni, na przykład 14 i 15 września.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.