Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Będzie z kwiatów czy ze zboża? Ruszyły zgłoszenia do konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy

Będzie z kwiatów czy ze zboża? Ruszyły zgłoszenia do konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy

Wieniec dożynkowy

Corocznie, podczas Dożynek Województwa Pomorskiego wybierany jest najpiękniejszy, tradycyjny wieniec dożynkowy. W zeszłym roku wygrało sołectwo Koszwały. Kto zdobędzie laury w 2019 roku? Przekonamy się podczas Święta Plonów, 22 września w Kartuzach.

 

Termin zgłoszeń upływa 16 września 2019 r. Zgłoszenia do konkursu można składać osobiście, pocztą tradycyjną lub elektroniczną.

 

Konkurs na wieniec

Prace zgłoszone do konkursu muszą być wykonane z naturalnych materiałów. Mogą to być kwiaty, zboża, płody rolne czy rośliny uprawiane w regionie. Zabronione są plastiki, styropiany oraz sztuczne kwiaty. Wieniec nie może też obrażać uczuć religijnych czy gloryfikować przemocy i nienawiści.  – Komisja, powołana przez marszałka województwa pomorskiego, oceniać będzie zgodność z tradycją, różnorodność użytych materiałów czy walory estetyczne.  – wylicza Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. Za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie komisja przyzna nagrodę w wysokości 2 tys. zł. Za zajęcie drugiego miejsca laureat otrzyma 1500 zł, a za trzecie tysiąc. – Zachęcam do udziału w konkursie. To ważne wydarzenie, które pokazuje nasze tradycje. To również doskonała okazja do prezentacji dziedzictwa kulturowego pomorskiej wsi – dodaje Sarnowski.   

 

Zwycięzcę poznamy w Kartuzach

Plebiscyt na najpiękniejszy wieniec dożynkowy organizowany jest już od wielu lat. – Cieszy się on dużym zainteresowaniem. W zeszłym roku komisja oceniała aż 45 wieńców, a za najlepszy uznała ten przygotowany przez sołectwo Koszwały – mówi Krzysztof Pałkowski, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Z roku na rok, wybór jest coraz trudniejszy, bo pomysłowość twórców jest coraz większa i wszystkie wieńce zasługują na wyróżnienie – dodaje. Wyniki tegorocznego konkursu poznamy podczas Dożynek Województwa Pomorskiego, które odbędą się 22 września w Kartuzach. Zaprezentowane zostaną wszystkie zakwalifikowane do konkursu wieńce.

Zobacz: regulamin konkursu

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.