Urząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/10/IMG_3735.jpg Kardiomonitor

Będą nowe respiratory, kardiomonitory i mikroskop 3D. Ponad 10,5 mln zł na sprzęt dla szpitali marszałkowskich

Kardiomonitor. Fot. Aleksander Olszak
29.10.2020
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
29.10.2020

W związku z sytuacją epidemiologiczną Zarząd Województwa Pomorskiego podjął decyzję o uruchomieniu z rezerwy budżetowej ponad 10,5 mln zł na zakup niezbędnego sprzętu medycznego. Trafi on do sześciu podmiotów leczniczych. Chodzi m.in. o: kardiomonitory, pompy infuzyjne, aparaty RTG i USG oraz ozonatory.

Sprzęt zostanie kupiony do końca roku.

Pieniądze z rezerwy

Niezbędny sprzęt trafi do Copernicusa, Szpitali Pomorskich, Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku, Szpitala Specjalistycznego w Prabutach oraz Pomorskiego Centrum Reumatologicznego w Sopocie. – To już kolejny raz w tym trudnym dla nas wszystkich roku, kiedy w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów naszych szpitali uruchamiany dodatkowe środki. Jako Zarząd Województwa Pomorskiego podjęliśmy decyzję o przekazaniu z rezerwy budżetowej na 2020 r. ponad 10,5 mln zł. Większość z tej kwoty zostanie przeznaczona na walkę z pandemią koronawirusa – mówi marszałek Mieczysław Struk. – Szpitale kupią sprzęt zgodnie z własnymi potrzebami. Będzie on dostarczony do końca tego roku. Przypominam, że ponownie wystąpiłem do wojewody pomorskiego z kolejną ofertą wsparcia rządu w walce z pandemią. Chodzi o bazę łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem, która w 7 naszych szpitalach powiększy się o 243, w tym 17 z respiratorami oraz 10 z tlenoterapią – tłumaczy marszałek województwa. Pismo dotyczące tej kwestii zostało skierowane do wojewody Dariusza Drelicha 28 października 2020 r. Ponadto, podobnej treści pismo podpisane przez marszałka województwa i prezydentów Trójmiasta dotyczące m.in. powiększenia bazy łóżkowej, wsparcia finansowego oraz oddelegowania pracowników urzędów do pomocy sanepidom trafiło również do wojewody pomorskiego 20 października.

Co trafi do szpitali?

Szpitale kupią sprzęt, który jest im niezbędny do diagnostyki i leczenia hospitalizowanych osób. Copernicus wzbogaci się też m.in. o aparaty RTG i respiratory. Szpitale Pomorskie kupią np.: kardiomonitory, pompy infuzyjne oraz aparaty do znieczulenia. Natomiast Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie będzie miał m.in.: echokardiograf, urządzenia do dekontaminacji powietrza plazmą oraz bramki do pomiaru temperatury. Z kolei Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku np.: aparaty do ciągłych terapii nerkozastępczych, RTG i USG, a Szpital Specjalistyczny w Prabutach aparat RTG i USG.  Pomorskie Centrum Reumatologiczne w Sopocie będzie miało nowe: respiratory, pompy infuzyjne, kardiomonitory oraz ozonatory.

Mikroskop na miarę XXI wieku

Spółka Copernicus pozyska również nowoczesny hybrydowy mikroskop operacyjny dla Oddziału Otolaryngologicznego Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. – Urządzenie to łączy w sobie nowoczesny mikroskop operacyjny z egzoskopem – mówi zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia UMWP Maciej Laszkiewicz. Dzięki operacji z jego użyciem możliwe będzie poszerzenie pola operacyjnego i zmniejszenie tzw. martwych punktów. Urządzenie wyposażone jest też w systemy obrazowania naczyń krwionośnych pozwalające w czasie rzeczywistym zobrazować unaczynienie guzów, a także uwidocznić wybarwienie tkanek lub wypływ płynu mózgowo-rdzeniowego po zabiegach rekonstrukcyjnych podstawy czaszki, czy po urazach. Aparat będzie wykorzystywany m.in. do operacji naczyniaków głowy i szyi, zabiegów onkologicznych  guzów podstawy czaszki i usuwania nowotworów złośliwych w obrębie głowy i szyi. – Zakup urządzenia poprawi dostępność do wysokospecjalistycznych procedur unikalnych w skali kraju, co niewątpliwie zwiększy bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców województwa – wyjaśnia prezes spółki Copernicus Dariusz Kostrzewa.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.