Urząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/10/hospital.jpg Łóżka w szpitalu

Będą dodatkowe łóżka w szpitalach. Zarząd Województwa deklaruje wsparcie w walce z epidemią

Fot. pixabay.com
29.10.2020
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
29.10.2020

W obliczu wzrastającej liczby zakażonych oraz hospitalizowanych z powodu COVID-19 Zarząd Województwa Pomorskiego wystąpił do wojewody z kolejną ofertą wsparcia rządu w walce z epidemią. Baza łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem powiększy się o 243, w tym 17 z respiratorami oraz 10 z tlenoterapią.

Specjalne pismo zostało wysłane do wojewody Dariusza Drelicha 28 października 2020 r. Tego dnia pomorski sanepid poinformował o kolejnych 901 potwierdzonych przypadkach zakażenia wirusem SARS CoV-2, zmarło 14 chorych. Do tej pory w naszym regionie koronawirusem zaraziło się 17 209 osób.

– Sytuacja epidemiczna zmienia się niezwykle szybko i niestety wymknęła się rządowi spod kontroli – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Chociaż Pomorze nie jest obecnie w najgorszej sytuacji, zawsze lepiej być krok przed epidemią, dlatego po raz kolejny chcemy wesprzeć administrację rządową. Oczywiście ważne w podejmowanych decyzjach jest znalezienie takich rozwiązań, aby z jednej strony zabezpieczyć leczenie chorych na COVID-19, ale żeby w jak najmniejszym stopniu odbywało się to kosztem chorych na inne schorzenia – dodaje marszałek Struk.

Solidarnie na rzecz zdrowia mieszkańców

Szpitale, które podlegają samorządowi województwa pomorskiego, od samego początku biorą na siebie znaczny ciężar walki z epidemią.

– Pomimo dużego obciążenia podmiotów leczniczych wiemy, że tylko szybkie, ale również solidarne działanie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne Pomorzankom i Pomorzanom. Stąd kolejna nasza inicjatywa dotycząca wsparcia rządu w walce z epidemią – podkreśla członkini Zarządu Województwa Agnieszka Kapała-Sokalska.

Gdzie będą dodatkowe łóżka dla pacjentów?

Dodatkowe łóżka dla pacjentów zarażonych COVID-19 będą dostępne w następujących szpitalach naszego regionu:

W ramach spółki Copernicus Podmiot Leczniczy do 12 listopada w Szpitalu św. Wojciecha utworzonych zostanie 10 dodatkowych łóżek z respiratorami na Oddziale Intensywnej Terapii, a w tym samym terminie w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika – 30 łóżek II poziomu.

W ramach spółki Szpitale Pomorskie do 12 listopada w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni powstanie 50 łóżek II poziomu, do 16 listopada w Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie – 50 łóżek II poziomu na Oddziale Laryngologii i Oddziale Rehabilitacji Kardiologicznej, natomiast do 28 listopada w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku – 50 dodatkowych łóżek II poziomu oraz 2 dodatkowe łóżka z respiratorami na Oddziale Intensywnej Terapii.

W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie do 2 listopada uruchomionych zostanie 5 dodatkowych łóżek z respiratorami na Oddziale Intensywnej Terapii oraz 16 dodatkowych łóżek II poziomu, w tym 10 z tlenoterapią, w ramach Oddziału Reumatologicznego, z kolei do 16 listopada – 5 dodatkowych łóżek II poziomu w ramach Oddziału Reumatologicznego oraz 3 dodatkowe łóżka II poziomu w ramach Oddziału Neurologicznego.

Ponadto, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku do 12 listopada stworzone zostaną 22 dodatkowe łóżka II poziomu.

– Z pewnością nie jest to koniec działań ze strony samorządu województwa pomorskiego. W najbliższych dniach będziemy informować o kolejnych krokach – zapowiada marszałek Struk.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.