Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Stypendyści
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/c6a463ed-eee1-45bc-aad1-1a251f7daf02.jpg Beata Staszyńska-Hansen – Epitafium dla Piotra S.

Beata Staszyńska-Hansen – Epitafium dla Piotra S.

Fot. Beata Staszyńska-Hansen

Reżyserka i producentka. Razem z mężem Onno Hansen-Staszyńskim tworzą polsko-holenderską parę filmowców. Zaangażowana społecznie, pracuje z grupami zagrożonymi wykluczeniem. Współautorka książek edukacyjnych dla dorosłych dotyczących spraw społecznych, edukacji medialnej oraz obecności online.

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W swoich portretach filmowych pokazuje ludzi w drodze, towarzyszy im w trudnych momentach: wahania, niepewności, lęku.

„Te portrety mają w sobie optymizm abstrakcyjny, taki optymizm, który każdy nosi w sobie, który czasem boli, ale i pozwala nam podnieść się po najgorszym nawet upadku…, ale czym jest nie wie nikt i może warto to pytanie zostawić bez odpowiedzi, bo uprawiając dokument refleksyjny szukam tych odpowiedzi… a szukanie to droga do poznania siebie w kontekście i bez niego…”.

Z mężem Onno Hansenem-Staszyńskim rozpoczęli wspólną drogę filmową autorskim projektem interdyscyplinarnym „Obywatel Solidarność” (2010). Przeprowadzili 66 rozmów przed kamerą o 21 postulatach widzianych jak konkretne marzenia. W efekcie są autorami wspólnej publikacji książkowej To jest książka AR”S”.

https://beatastaszynskahansen.eu

Na zaproszenie Jarosława Janiszewskiego i zespołu Bielizna w 2019 roku do filmowej interpretacji kompozycji słowno-muzycznej Jarosława Figury „Epitafium dla Piotra S.” powstał film dokumentalno-kreacyjny pod tym samym tytułem.

Kamery Beaty Staszyńskiej-Hansen i Onno Hansena-Staszyńskiego towarzyszyły próbom muzyków, w czasie których pracowali nad wersją koncertową źródłowego utworu muzycznego, a także zaglądały dyskretnie do domowego studia kompozytora.

Zgodnie z etyką filmowca – dokumentalisty Beata Staszyńska-Hansen w każdej swojej pracy szuka sposobu zbliżenia się do prawdy tematu, którym się zajmuje i dlatego prowokuje rzeczywistość wkraczając w nią z kamerą. Z tego powodu twórcy filmu byli także z kamerą w Warszawie 29 października, na miejscu samospalenia Piotra Szczęsnego, w ten sam dzień, kiedy w 2017 roku Piotr Szczęsny zmarł w szpitalu…

„To subiektywny, filmowy komentarz do rzeczywistości, powód do refleksji, autorefleksji i wymiany myśli. Dyskurs rzeczywistości dokumentalnej i kreacji obrazu tworzy niezależne warstwy narracji filmowej. W procesie twórczym, już na poziomie scenariusza filmowego podążaliśmy rzetelnie za utworem muzycznym, a dzięki wielowarstwowej narracji powstała autorska interpretacja. Obrazy autorstwa mojego męża Onno Hansena-Staszyńskiego – specjalnie stworzone dla filmu, poddane kinematycznej obróbce, prowadzą do warstwy filmu, w której dotykamy konieczności jako stanu.

Albert Camus w „Micie o Syzyfie” przyglądając się twarzy Syzyfa szuka odpowiedzi na egzystencjalne pytanie „Czy życie jest warte trudu, aby je przeżyć?” Naszym filmem parafrazujemy owe pytanie „Czy umieranie warte jest, aby życie trwało?”. I to pytanie pozostawiamy widzom i sobie… bez odpowiedzi.”

Warszawska premiera filmu odbyła się 15 grudnia 2019 roku w klubie Pogłos, przed koncertem zespołu Bielizna i była poprzedzona audycją Popołudnie Radia TOK FM Piotra Sulika. Natomiast gdańska premiera miała miejsce 28 grudnia 2019 roku w Nadbałtyckim Centrum Kultury w formacie Laboratorium Dialogu podczas wydarzeń festiwalu Metropolia Jest Okey.

„Epitafium dla Piotra S.”
Film dokumentalno-kreacyjny
Realizacja filmowa: Beata Staszyńska-Hansen i Onno Hansen-Staszyński
Czas trwania filmu: 13 min. 01 sek.
Rok produkcji: 2019
Producenci: Studio-BO

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.