Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Baśniowe wizerunki kobiet w Pałacu Opatów. Poznaj twórczość irańskiego artysty Resy Mashoodiego

Baśniowe wizerunki kobiet w Pałacu Opatów. Poznaj twórczość irańskiego artysty Resy Mashoodiego

Resa Mashoodi „Cyclus Gdańsk – Falling Angel"

W swoich pracach Resa Mashoodi tworzy niepowtarzalne wizerunki kobiet. Będzie można je zobaczyć na wystawie w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wernisaż odbędzie się w sobotę, 6 lipca 2019 r.

 

Resa Mashoodi urodził się w 1965 r. Teheranie w niekonwencjonalnej irańskiej rodzinie: inteligenckiej, otwartej, ciekawej świata i ludzi, w której sztuka była od zawsze obecna. Jego babcia była malarką i zarazem pierwszą nauczycielką chłopca. To jak dotąd najważniejsza osoba w życiu Resy Mashoodiego i jego mentorka. To właśnie ona – jako że dużo podróżowała i zwiedzała – nauczyła wnuka również sztuki europejskiej i zaszczepiła mu miłość do twórczości impresjonistów czy postimpresjonistów, z Paulem Gauguinem na czele. To ona pokazała mu wyjątkowe kobiety i ich cielesność, którą malował Amadeo Modigliani.

Świat artysty zmienił się bezpowrotnie w 1979 r., kiedy wybuchła wielka rewolucja islamska. Sześć lat później zdecydował się na ucieczkę z rodzinnego kraju. Drogę do Pakistanu przez pustynię pokonał pieszo, by w końcu w 1986 r. zamieszkać w Niemczech. Artysta stał się gwiazdą berlińskiego undergroundu, przez długi czas był związany z nieistniejącym już Domem Sztuki Tacheles, gdzie prowadził swoją galerię Ora et Labora.

 

Wielbiciel kobiecego ciała

W swoich pracach Resa Mashoodi tworzy baśniowe, piękne i niepowtarzalne wizerunki kobiet, które stanowią jego swoiste alter ego. To wielbiciel kobiecego ciała, które maluje XVI-wieczną techniką malarską, polegającą na kilkuwarstwowym, cienkim nakładaniu farby i lakieru. Efekt jest absolutnie niezwykły – jego obrazy są pełne blasku i głębi.

Na wystawie w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku artysta pokaże 23 obrazy, w tym cztery z tzw. „cyklu gdańskiego”.

 

Siła kobiecości. Obrazy Resy Mashoodiego

  • wernisaż: 6 lipca 2019 r., sobota, godz. 18.00
  • wystawa czynna: 7 lipca – 8 września 2019 r.
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku
  • Oddział Sztuki Nowoczesnej – Pałac Opatów
  • ul. Cystersów 18
  • Gdańsk-Oliwa

 

Wydarzenie na Facebooku

 

Baner wystawy Siła kobiecości

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.