Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Badania w kierunku koronawirusa już są wykonywane w kościerskim szpitalu. Na wynik czeka się  mniej niż godzinę

Badania w kierunku koronawirusa już są wykonywane w kościerskim szpitalu. Na wynik czeka się mniej niż godzinę

Laboratorium w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie

W Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie od 5 maja robione są testy wykrywające wirusa SARS CoV-2. Testy będą służyły do badania pacjentów i personelu szpitala. Dzięki badaniom na terenie szpitala skrócił się czas oczekiwania na wynik.

Placówka została wpisana na listę sieci laboratoriów COVID-19 Ministerstwa Zdrowia.

 

Prawie 50 testów na dobę

Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej 5 maja 2020 r. rozpoczął badania w kierunku SARS-CoV-2. – Dzięki nowemu wyposażeniu diagnostycznemu będzie można wykonywać testy PCR w czasie mniejszym niż godzina. Pozwoli to na wykonanie badań u 48 osób w ciągu doby – mówi Agnieszka Marcińska, rzecznik szpitala. W pierwszym dniu działania laboratorium, czyli 5 maja, wykonano 14 testów i wyniki wszystkich były ujemne. Przypomnijmy, że dotychczas próbki pobrane w Kościerzynie wysyłano do badania w laboratoriach w Trójmieście: Laboratorium Medyczne Grupa Alab sp. z o.o. w Gdyni, RCKiK w Gdańsku, laboratorium Invicta oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. Powodowało to, że na wynik badania trzeba było czekać od 9 do 13 godzin, a w niektórych przypadkach nawet trzy dni. Nowe wyposażenie w laboratorium pozwoli na przyśpieszenie wyników badań. Odciąży to pozostałe działające laboratoria w naszym województwie i poprawi diagnostykę zakażonych SARS-CoV-2 w regionie. Testy będą używane do badania pacjentów i personelu szpitala.

 

Sprzęt posłuży też do wykrywania innych chorób

Badania w kościerskim laboratorium wykonywane są na aparacie GeneXpert ufundowanym dzięki wspólnej inicjatywie #dzielmysiędobrem Portu Gdynia i Portu Gdańsk. Sprzęt ten będzie służył placówce nie tylko w czasie pandemii COVID-19, ale również po niej. – Te testy dadzą nam później możliwość różnicowania i diagnozowania wielu innych chorób. Aparat diagnostyczny to urządzenie służące nie tylko do tego jednego badania, ale również szerszych możliwości diagnozowania – wyjaśnia Anna Pałubicka, kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej i Mikrobiologicznej.

Kościerzyna to kolejny punkt na mapie naszego województwa, w którym wykonuje się testy diagnostyczne w kierunku SARS CoV-2. Inne laboratoria badające obecność koronawirusa znajdują się w Gdańsku, Gdyni, Słupsku i Wejherowie.

 

Zobacz: W szpitalu w Kościerzynie będą wykonywane testy na koronawirusa. Laboratorium ruszy lada moment

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.