Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Autobusem czy samochodem? Jak dojechać na cmentarze? [PORADNIK]

Autobusem czy samochodem? Jak dojechać na cmentarze? [PORADNIK]

Fot. Jakub Hoły/ZTM w Gdańsku

Przed nami Wszystkich Świętych i Zaduszki. Jak co roku odwiedzać będziemy groby najbliższych. Wokół cmentarzy będą zamknięte ulice, objazdy, dodatkowe parkingi, a komunikacja miejska będzie kursować znacznie częściej. Sprawdź, jak sprawnie i bezpiecznie dojechać na nekropolie w największych miastach regionu.

 

Pierwsze zmiany w komunikacji miejskiej zostaną wprowadzone już w najbliższy weekend.

 

Gdańsk

Organizacja ruchu w rejonie największych gdańskich cmentarzy będzie taka sama jak w zeszłym roku. Dojazd do Cmentarza Łostowickiego będzie możliwy zarówno prywatnymi samochodami, jak i dodatkowymi liniami autobusowymi. Trzeba jednak pamiętać, że ulica Łostowicka będzie zamknięta dla prywatnych pojazdów a parkingi znajdują się w pewnym oddaleniu od bram cmentarza. Miejsca postojowe zostaną utworzone między innymi w ciągu ulicy Nowolipie oraz Cedrowej i na pętli tramwajowej Siedlce. Dolny parking cmentarza przy ulicy Łostowickiej przeznaczony będzie tylko dla osób niepełnosprawnych.

 

Organizacja ruchu w rejonie Cmentarza Łostwickiego w Gdansku.

 

Na cmentarz Srebrzysko najlepiej będzie przyjechać autobusami komunikacji miejskiej. Ulica Żołnierzy Wyklętych będzie jednokierunkowa w stronę centrum Wrzeszcza. Drugą jezdnią kursować będą w dwóch kierunkach autobusy. Zamknięte będą ulice Srebrniki i Róży Ostrowskiej. Z uwagi na brak możliwości technicznych, nie zostaną wyznaczone dodatkowe miejsca do parkowania, poza tymi zlokalizowanymi w ciągu ulicy Słowackiego.

 

Organizacja ruchu w rejonie Cmentarza Srebrzysko w Gdańsku.

 

Więcej informacji o drogach oraz szczegółowa organizacja ruchu przy pozostałych gdańskich cmentarzach na stronie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Częściej kursować będą autobusy i tramwaje. W poprzedzający Wszystkich Świętych weekend więcej będzie pojazdów linii 227 i 262. 1 listopada na ulice wyjadą autobusy trzech specjalnych linii, które kursować będą nawet co 4 minuty. I tak, pojazdy linii 610 połączą dworzec we Wrzeszczu z Cmentarzem Srebrzysko mi Łostowickim. Linia 627 zawiezie mieszkańców Żabianki i Przymorza na Łostowice. Komunikację pomiędzy Śródmieściem a Cmentarzem Łostowickim ułatwi linia 695. Będą też dodatkowe linie tramwajowe do pętli Łostowice Świętokrzyska: 63 z Nowego Portu i Brzeźna, 66 ze Strzyży oraz 68 ze Stogów.

Rozkłady jazdy i informacje taryfowe na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

 

Sopot

W Sopocie najważniejszą zmianą będzie wprowadzenie jednego kierunku ruchu w ciągu ulicy Malczewskiego. Przejazd będzie możliwy jedynie w kierunku Gdyni. Objazd w dół wytyczony został ulicą Kolberga i Obodrzyców. Częściej niż zwykle, bo nawet co 15 minut kursować będą biało-niebieskie autobusy linii 187.

 

Gdynia

Na Cmentarz Witomiński najlepiej dojechać autobusami komunikacji miejskiej. Samochód można będzie zostawić na parkingu Centrum Handlowego Riviera. Ulica Witomińska dostępna będzie tylko dla taksówek i komunikacji miejskiej. W kierunku cmentarza, oprócz normalnych linii kursować będzie specjalny autobus oznaczony numerem 392. Pojazdy będą odjeżdżać z przystanku początkowego przy ulicy II MPS nawet co 7 minut. Dodatkowo z dworca kolejowego Gdynia Główna do cmentarza kursować będą autobusy linii 390. Dojazd do Cmentarza Komunalnego w Kosakowie zapewnią autobusy linii 105, które kursować będą częściej niż zwykle, nawet co 15 minut.

Rozkład jazdy autobusów gdyńskiej komunikacji miejskiej na stronie Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni.

 

Słupsk

Na słupskie nekropolie najlepiej dojechać komunikacją miejską, która w tym dniu będzie bezpłatna dla wszystkich. Do Cmentarza Nowego, oprócz zwykłych linii pojadą trzy dodatkowe: 61, 62 i 63. Każda połączy cmentarz z inną częścią Słupska. Dodatkowo przejazd ulicą Zachodnią, prowadzącą bezpośrednio do bramy cmentarza będzie dozwolony jedynie pojazdom komunikacji miejskiej oraz taksówkom i osobom niepełnosprawnym.

Rozkład jazdy linii dodatkowych na stronie Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.