Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Archiwalne zdjęcia sprzed kilkudziesięciu lat. Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne ma już 70 lat!

Archiwalne zdjęcia sprzed kilkudziesięciu lat. Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne ma już 70 lat!

Gdańsk ze zbiorów GTF. Fot. Aleksander Orzechowski

Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne istnieje od 1947 roku. Od momentu powstania popularyzuje fotografię i wspiera inicjatywy z nią związane na Pomorzu. Jubileuszowa wystawa to kilkadziesiąt prac w różnych technikach. Znajdują się wśród nich zdjęcia zarówno nowe, jak i archiwalne sprzed kilkudziesięciu lat. Można ją oglądać od 27 kwietnia do 4 czerwca 2017 r.

 

Wernisaż jubileuszowej wystawy z okazji 70-lecia GTF odbędzie się 27 kwietnia w Domu Uphagena – Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Wystawa eksponowana będzie do 4 czerwca 2017 roku.

 

GTF ma już 70 lat!

Tyle lat działalności to ogromny dorobek fotograficzny i doświadczenie. Do Towarzystwa należą nie tylko zawodowcy i ludzie doświadczeni, ale także młodzi fotografowie i pasjonaci, robiący zdjęcia dla przyjemności, dopiero rozpoczynający swoją przygodę z aparatem. Z myślą o nich prowadzone są kursy i warsztaty fotograficzne, organizowane konkursy i plenery fotograficzne. Z okazji jubileuszu, można obejrzeć prawie 10 wystaw czasowych w różnych miejscach w Gdańsku.

 

Wystawy

Towarzystwo zorganizowało wiele wystaw, a liczba członków, którym przez 70 lat działalności wydano legitymacje, przekroczyła 750! Najważniejsze wystawy od 2006 r. organizowane są w Domu Uphagena – Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Współpraca zaowocowała ekspozycjami wystaw dorocznych GTF oraz prezentacjami wielu projektów, jak na przykład realizowanego przez wiele lat cyklu „Gdańsk odchodzący” czy „Życie Gdańska” oraz współpracą w realizacji wystawy „Architektura i urbanistyka Wolnego Miasta Gdańska”.

 

Zdjęcia archiwalne i współczesne

Ekspozycja jubileuszowa obejmuje 84 prace fotograficzne, zarówno archiwalne, jak i wykonane przez aktualnych członków stowarzyszenia – pasjonatów fotografii. Wszystkie eksponowane zdjęcia archiwalne to oryginalne odbitki, z których znaczna część była wielokrotnie pokazywana na międzynarodowych  wystawach i konkursach fotograficznych, zdobywając liczne nagrody oraz wyróżnienia.

Zdjęcia współczesne świadczą o tym, że członkowie starają się utrzymywać wysoki poziom prac, biorąc za wzór dokonania i realizacje swoich poprzedników. Kuratorami wystawy są Wojciech Jung i Adam Fleks.

 

Pamiątkowy album

Podczas wernisażu zostanie zrobione pamiątkowe wspólne zdjęcie, które będzie opublikowane w pamiątkowym katalogu wystawowym – albumie fotograficznym wydanym z okazji jubileuszu. Album będzie zawierał wszystkie prace prezentowane na wystawie, indeks autorów oraz krótką notkę historyczną o GTF autorstwa Piotra Rogalskiego, a będzie go można nabyć w limitowanym nakładzie w siedzibie GTF w pierwszych tygodniach maja.

 

 • Wystawa jubileuszowa – 70-lecie GTF
 • wernisaż: 27 kwietnia 2017 r., czwartek, godz. 18.00, wstęp – wolny
 • wystawa czynna do 4 czerwca 2017 r., obowiązują bilety wstępu do muzeum
 • Dom Uphagena – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
 • ul. Długa 12 w Gdańsku

Pozostałe wystawy z okazji 70-lecie GTF:

 • maj – Biblioteka na Żabiance – „Duety”
 • maj – Inauguracja Galerii GTF, nowej przestrzeni wystawienniczej w Gdańsku
 • lipiec – Biblioteka Pod Kotem i Myszą w Gdańsku-Wrzeszczu – „Wystawa jubileuszowa – fragmenty”
 • październik – GAK Stacja Orunia – „Wystawa jubileuszowa – fragmenty”
 • listopad – Biblioteka Pod Kotem i Myszą we Wrzeszczu – „Duety”
 • 9 listopada–3 grudnia – Dom Uphagena – Wystawa o tematyce gdańskiej (archiwalno-współczesna)
 • grudzień – Biblioteka Oliwska – „Portrety z archiwum GTF”

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.