Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Apel samorządowców o wysoką frekwencję w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Apel samorządowców o wysoką frekwencję w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Marszałek Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podpisują deklarację. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

Marszałek Mieczysław Struk, prezydenci Aleksandra Dulkiewicz, Wojciech Szczurek i Jacek Karnowski wraz z samorządowcami z Pomorza i przedstawicielami organizacji pozarządowych 2 kwietnia 2019 r. podpisali Deklarację na rzecz aktywizacji społecznej i wysokiej frekwencji w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

 

Podpisanie deklaracji odbyło się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, w sali wystaw czasowych.

 

Europa to nasza wspólnota

W spotkaniu w ECSie wzięło udział kilkudziesięciu samorządowców i przedstawicieli organizacji samorządowych z Pomorza. Wszyscy jednogłośnie zaapelowali o to, by mieszkańcy Pomorza poszli na wybory do Europarlamentu, które odbędą się 26 maja 2019 r. – Zmiany, jakie zaszły w Polsce dzięki członkostwu w Unii Europejskiej widać w każdym zakątku naszego województwa. Zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miasteczkach i wsiach – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Dziś trudno nam sobie wyobrazić nasz świat bez tych wszystkich zrealizowanych inwestycji. Trudno sobie przypomnieć czasy zamkniętych granic, kiedy nawet nie marzyliśmy o zagranicznych studiach, o podróżowaniu po całej Europie. Europa to dziś nasza wspólnota i musimy zrobić wszystko, by w tej wspólnocie nadal być i mądrze z tej obecności korzystać. Dlatego tak wiele zależy od naszego udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego, do których zostało już tylko około 50 dni. My, samorządowcy i przedstawiciele NGOsów, chcemy w tym okresie przypominać i zachęcać wszystkich pomorzan do udziału w wyborach – apelował.

 

Dulkiewicz: Twój głos jest ważny!

Deklaracja, którą podpisali uczestnicy konferencji ma skłonić mieszkańców Pomorza do aktywnego skorzystania z prawa wyborczego, które im przysługuje. W dokumencie czytamy: „(…) O wolne wybory walczyły pokolenia Polek i Polaków, więc korzystajmy z niego, by wpływać na to, w jakim kierunku podążać będzie Polska i Europa. Nie zostawiajmy decyzji innym! Idąc na wybory, weźmy ze sobą rodzinę, znajomych, sąsiadów.”

– Każde działanie, które mówi głośno o powinności obywatelskiej związanej z kartą do głosowania jest niezwykle ważne – mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – Kiedy mówimy o tym my, samorządowcy, jesteśmy często postrzegani, jako ci, którzy mają w tym jakieś własne interesy. Dlatego cieszę się, że to organizacje pozarządowe są inicjatorami i filarem działań profrekwencyjnych. Dzięki zaangażowaniu samorządowców i organizacji pozarządowych możemy wspólnie zachęcać do aktywności obywatelskiej. Pamiętaj Twój głos jest ważny – przypominała.

Nie zabrakło też mocnych głosów ze strony przedstawicieli organizacji pozarządowych, które dzięki funduszom unijnym zrealizowały wiele projektów. – Kiedyś, chcąc realizować nasze działania, musieliśmy szukać każdego grosza, każdą złotówkę trzeba było wychodzić i, nie boję się tego słowa, wyżebrać – mówił Marek Olechnowicz, przewodniczący Pomorskiej Rady Organizacji Pozarządowych. – Dziś, we współpracy z wójtami, burmistrzami, tworzymy świetne rzeczy, bo, najprościej mówiąc, są na to pieniądze. Właśnie pieniądze unijne – dodał.

 

Treść deklaracji podpisanej przez samorządowców.

 

Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.