Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Amerykańska firma elektroniczna przenosi produkcję z Chin na Pomorze. Kilkaset nowych miejsc pracy

Amerykańska firma elektroniczna przenosi produkcję z Chin na Pomorze. Kilkaset nowych miejsc pracy

Jabil, hala produkcyjna. Fot. mat. prasowe ARP

W ostatnich latach Polska i Pomorze stały się ważnym producentem elektroniki. W województwie pomorskim w sektorze elektronicznym pracuje już 17 tys. osób. – Liczba ta niedługo wzrośnie do blisko 20 tysięcy – uważa Anna Rajzer z Invest in Pomerania.

 

Wśród firm obecnych na pomorskim rynku są światowi giganci, jak Flex, Lacroix Electronics, PanLink czy Jabil. Ostatnia z wymienionych to amerykańska firma zajmująca się projektowaniem i produkcją podzespołów elektronicznych. W Kwidzynie zatrudnia ponad 3 tys. osób, a w związku z pozyskaniem nowych klientów, planuje powiększenie zespołu o kolejne kilkaset osób jeszcze w tym roku. Jeden z amerykańskich koncernów zdecydował o przeniesieniu produkcji z Chin do Europy i właśnie w Polsce, w Kwidzynie, znalazł odpowiednie miejsce. Postawił na wiedzę i kompetencje pracowników, głównie techniczne, ponieważ firma intensywnie rozwija się w nowoczesnych technologiach, automatyzacji i procesach.

 

Trwa rekrutacja do Jabilu

Do Jabil poszukiwani są przede wszystkim pracownicy do działów technicznych – inżynierowie i technicy elektronicy do działu procesu oraz jakości, a także planiści produkcji czy specjaliści ds. zakupów. – Kandydaci do pracy powinni mieć wykształcenie techniczne, mile widziana jest ukończona edukacja z zakresu elektroniki, automatyki, telekomunikacji lub nauk pokrewnych – mówi Beata Świderska, Human Resources Manager, Jabil. – Przydatna będzie wiedza z zakresu cyfrowych i analogowych układów elektronicznych, umiejętność programowania w języku C lub C++ oraz znajomość zagadnień związanych z projektowaniem i testowaniem układów elektronicznych.

Każdy z pracowników ma jasno określone ścieżki karier, które  mają na celu przygotowanie do obejmowania coraz wyższych stanowisk i przejmowania coraz większej odpowiedzialności, dzięki temu każdy ma szansę na rozwój w międzynarodowym środowisku. – Jestem osobą, która szybo się nudzi. Od pracy oczekuję różnorodności, ciągłych wyzwań – małych i dużych – opowiada o pracy w Jabil Jagoda Kowalczyk, Quality Engineer. – Jabil przekonał mnie szerokim wachlarzem możliwości, dzięki czemu praca przestała mnie nudzić, a zaczęła wręcz inspirować. Najważniejsze w pracy jest dla mnie spełnianie się i ciągły rozwój.

Firma Jabil również poszukuje pracowników do działu produkcji, zarówno tych z doświadczeniem w branży elektronicznej, jak i bez doświadczenia, które mają zapał, żeby nauczyć się podstaw elektroniki. Dla tych bez doświadczenia firma przygotowała wiele szkoleń przygotowujących do podjęcia pracy.

 

 

Dodatkowe korzyści dla pracowników

Wszyscy pracownicy mają możliwość korzystania z pakietu świadczeń, jak karta multisport czy ubezpieczenie grupowe. Firma mocno stawia na rozwój pracowników, można uzyskać dofinansowanie do nauki języka angielskiego, do studiów (również podyplomowych) czy też do specjalistycznych szkoleń.

– Część nowo zatrudnionych pracowników będzie mogła uzyskać także wsparcie w postaci pakietów relokacyjnych – mówi Anna Rajzer, PM w Invest in Pomerania. – Pakiety te w zależności od miejsca zamieszkania będą obejmowały pokrycie kosztów dojazdu lub dofinansowanie wynajmu mieszkania.

Dodatkowo, inżynierów zajmujących się projektowaniem systemów testowych zainteresuje fakt, że w kwidzyńskiej fabryce powstało centrum rozwoju takich systemów, gdzie tworzone są rozwiązania umożliwiające mierzenie i sprawdzanie funkcjonalności wpływających na działanie podzespołów i produktów.

 

Jabil Circuit pracuje dla gigantów

Przedstawicieli firmy Jabil można spotkać na giełdach pracy organizowanych przy współpracy z powiatowymi urzędami pracy w Kwidzynie, Sztumie, Malborku, Grudziądzu oraz Iławie. Podczas giełd istnieje możliwość porozmawiania z obecnymi pracownikami, poznania szczegółów na temat procesu rekrutacji i złożenia swojej aplikacji.

Firma Jabil powstała w 1966 r. w Stanach Zjednoczonych i dziś jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, produkującą podzespoły dla takich gigantów jak Cisco Systems, Phillips Electronics czy Hewlett-Packard. W Kwidzynie produkowane są moduły fotowoltaiczne, kamery przemysłowe oraz produkty i podzespoły elektroniczne mające zastosowanie w przemyśle i powszechnym użytku. Jednym z flagowych produktów Jabila jest panoramiczna kamera rejestrująca obraz 360 st. Kamera wykorzystywana jest m.in. przez World Wildlife Fund (WWF) przy dokumentowaniu projektów związanych z ochroną środowiska naturalnego. Firma produkuje również specjalistyczne plecaki dla narciarzy ze specjalną komorą powietrzną, która chroni alpinistów w razie lawiny, a także wiele innych innowacyjnych produktów.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.