Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/bcbcbb92-3906-4393-9e40-190ffb334ac3.jpg Alternatywnie po Gdańsku. Zaspa, Oliwa, a może Biskupia Górka. Spacery z lokalnymi przewodnikami

Alternatywnie po Gdańsku. Zaspa, Oliwa, a może Biskupia Górka. Spacery z lokalnymi przewodnikami

Uczestnicy spaceru po parku oruńskim

Jak zwiedzać Gdańsk, by poznać coś innego? Gdzie zjeść podczas rowerowego wypadu do danej dzielnicy? Co robi się w tym miejscu wieczorami? Jak dzielnica wyglądała dawniej? Odpowiedzi na te pytania wspólnie z uczestnikami spacerów postarają się odnaleźć przewodnicy. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza wszystkich zainteresowanych gdańskimi dzielnicami na spacery. Pierwsze spotkanie już w poniedziałek, 17 czerwca 2019 r.

 

Alternatywne spacery są bezpłatne, ale obowiązują zapisy.

 

Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie

Spacery odbywają się we wtorki i czwartki o godz. 17.30 oraz w soboty o godz. 13.00 (od 18 czerwca).

Miejsce spotkania: Plama GAK, ul. Pilotów 11.

– Zaspa jest jednym z największych w Polsce skupisk bloków mieszkalnych. Ogromne powierzchnie szczytowych ścian oraz otwarte, zielone przestrzenie układające się w charakterystyczny „plaster miodu” są doskonałym środowiskiem dla funkcjonowania wielkoformatowych malowideł, które czynią Zaspę jednym z najciekawszych miejsc w Gdańsku – mówi Jarek Orłowski, lokalny przewodnik po Zaspie. Dziś Kolekcja Malarstwa Monumentalnego to 59 wielkoformatowych murali, o różnorodnej tematyce. Tę niezwykłą galerię można zwiedzać z jej gospodarzami – mieszkańcami osiedla. Przewodnicy zabierają mieszkańców i turystów na spacer szlakiem zaspiańskich murali, wprowadzają w tajniki realizacji 36-metrowych dzieł, dzielą się anegdotami związanymi z ich powstawaniem, a także opowiadają o ponad 40 letniej historii osiedla, jego założeniach urbanistycznych oraz lotniczej przeszłości miejsca.

 

Brukowana Biskupia Górka

Spacery odbywają się w poniedziałki i środy o godz. 17.30 oraz w soboty o godz. 12.00 (od 17 czerwca).

Miejsce spotkania: ul. Menonitów 2 przy Kościele Zielonoświątkowym.

Spacerując brukowanymi uliczkami, pośród oryginalnych kamieniczek z przełomu XIX i XX wieku, można poczuć tu atmosferę przedwojennego Gdańska.
O skomplikowanej historii Gdańska, zabytkach, niezwykłych postaciach, legendach i anegdotach związanych z Biskupią Górką będzie można usłyszeć od przewodników, którzy zostali zauroczeni tym miejscem. Pomogą także znaleźć miejsce, z którego widać przepiękną panoramę Gdańska.

 

Uroki Dolnego Miasta

Spacery odbywają się we wtorki i czwartki o godz. 17.30 oraz w niedziele o godz. 12.00 (od 18 czerwca).

Miejsce spotkania: Stągwie Mleczne, ul. Motławska 14.

Wystarczy zboczyć z utartego szlaku Drogi Królewskiej, aby w kilka minut przenieść się do niezwykle urokliwej i mało znanej części miasta – na Dolne Miasto. Miłośników fortyfikacji zainteresują zachowane do dzisiaj bastiony i fosa, osoby fascynujące się wojskowością – autentyczne budynki koszarowe z XIX wieku. Lubiących modernizm zachwyci budynek Gdańskiego Monopolu Tytoniowego. Fani sztuki współczesnej docenią oryginalne instalacje artystyczne. Miłośników motoryzacji wciągnie historia montowania na Dolnym Mieście amerykańskich samochodów osobowych, a zainteresowanych publicznymi środkami transportu dzieje zabytkowej zajezdni.

 

Nowy Port jakiego nie znacie

Spacery odbywają się w środy o godz. 17.30 i w soboty o godz. 12.00 (od 19 czerwca).

Miejsce spotkania: przed dawnym Morskim Domem Kultury, ul. Marynarki Polskiej 15 (przystanek ZKM: Wyzwolenia – Marynarki Polskiej).

Nowy Port to wyjątkowa, leżąca na północnym skraju Gdańska, dzielnica. Sąsiaduje z portem i kanałem Martwej Wisły. Tutaj Napoleon Bonaparte postanowił chwilę odpocząć, tu rozpoczęła się II wojna światowa i Strajk Dokerów. Mury kamienic pamiętają niejedną tajemnicę portowej osady. Gdzie znajduje się kula czasu czy rzeźba ryby pomuchel? Które podwórka kryją lokalną atmosferę?

 

Historyczna Orunia

Spacery odbywają się we wtorki o godz. 17.30 oraz w soboty o godz. 12.00 (od 18 czerwca).

Miejsce spotkania: przed Kawiarnią Kuźnia ul. Gościnna 10 (przystanek ZKM: Gościnna).

Orunia to historycza dzielnic Gdańska, pięknie położona pomiędzy wzgórzami morenowym a polderami gdańskich Żuław. Bogata historia tego miejsca sięga niemalże okresu powstania miasta. Znajdziecie tu niepowtarzalny przedmiejski klimat, ciekawą architekturę z przełomu XIX i XX wieku, małą podcieniową kuźnię, przedwojenny słup ogłoszeniowy, ukryty pod ziemią rezerwuar wody oraz przepiękny Park Oruński. Tutejsze uliczki i zakamarki pamiętają wiele niesamowitych opowieści. Oprócz walorów historycznych, Orunia ma także doskonałe przestrzenie do aktywnego wypoczynku, miejsca widokowe i duże obszary zielone z różnorodną szatą roślinną.

 

Oliwa – stara i nowa

Spacery odbywają się w środy i piątki o godz. 17.30 oraz w niedziele o godz. 12.00.

Miejsce spotkania: przed Oliwskim Ratuszem Kultury, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25.

Oliwa jest piękną i nowoczesną, a jednocześnie szlachetnie starą dzielnicą Gdańska, w której w magiczny sposób współistnieją natura i kultura. Wszędzie wokoło w kamienicach, zabytkach, na klimatycznych uliczkach, w szemrzących wodach potoku Oliwskiego, na wysokich wzgórzach i w cichych dolinach, zapisana jest długa i ciekawa historia. Przejdź się z nami Drogą do wieczności, posłuchaj o wybitnych mieszkańcach. Daj się uwieść nastrojom Ludolfiny. Odkryj miejsca do zachwytu i zadumy. Miejsca, z których roztaczają się niebanalne widoki, posłuchaj opowieści pasjonatów i entuzjastów.

Zobacz: Instytut Kultury Miejskiej

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.