Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Stypendyści
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/afe34e91-4c6f-4d96-8ae7-435a9f38990c.jpg Aleksandra Skorupa – Tlen

Aleksandra Skorupa – Tlen

Fot. Anton Grosch

Teatrolożka, dramaturżka i reżyserka spektakli teatralnych.

Absolwentka Wydziału Reżyserii Dramatu w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, a także Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Jej monodram o legendarnej działaczce komunistycznej „Wanda Wasilewska” zdobył główną nagrodę na 14. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Teatrze Studio w Warszawie, Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS na 6. Forum Młodej Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, nagrodę na V MONOfeście w Łodzi, nagrodę Tryton dla największej osobowości artystycznej festiwalu Fama 2018 oraz drugą nagrodę na II Sopockich Konsekwencjach Teatralnych. Spektakl „Sońka” według Ignacego Karpowicza został wystawiony w ramach finału Obserwatorium Artystycznego ENTREE w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

W ramach Olimpiady Teatralnej w Instytucie Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu współreżyserowała projekt „Dziady. Lekcja” z udziałem Jerzego Treli. Napisała i wyreżyserowała spektakle: „Wienia” (Teatr Kabaret, Kraków), który został finalistą przeglądu monodramów „O Złotą Podkowę Pegaza” w Suwałkach, „I że ci nie odpuszczę aż…” (Teatr Kontarbanda, Śródmiejski Ośrodek Kultury, Kraków) oraz „Edyp” (PWST w Krakowie).

Jej dyplomowy spektakl „Tlen” (Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku) został zaprezentowany na 9. Koszalińskich Konfrontacjach Młodych „m-teatr”.

Tekst Iwana Wyrypajewa to historia, która mogłaby się przydarzyć zarówno w głębokiej Rosji, jak i gdzieś na Pomorzu. „Tlen”, wystawiony na deskach Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku, inspirowany jest lokalnymi postaciami i wydarzeniami. Spektakl to muzyczna podróż, sekwencja scen nacechowanych biblijną, starocerkiewną estetyką. Główny bohater, zanurzony w codzienności, zabija z potrzeby metafizycznych przeżyć. Poszukuje miłości, która pozwala mu oddychać. „Tlen” jest przypowieścią o moralności, egzystencji i brutalnej rzeczywistości, zabierającej powietrze. Tutaj sacrum nieustannie miesza się z profanum, a czystość z brudem. Walka o tlen staje się głównym celem i swoistą obsesją Saszy. Duetowi aktorów – Monice Janik oraz Wojciechowi Marcinkowskiemu – towarzyszy zespół Ze Velocipedes.

Trailer spektaklu: https://www.facebook.com/NowyTeatr/videos/280264416133001/r

Fot. Tomasz Schaefer

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.