Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Stypendyści
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/7917e720-99e0-4fde-867a-693b32029836.jpg Aleksandra Majdzińska – Morkut i inne opowiadania

Aleksandra Majdzińska – Morkut i inne opowiadania

Fot. Nairi Mkhitaryan

Pisarka, scenarzystka, tłumaczka, a także wieloletni nauczyciel polonijny na Wschodzie.

Pochodzi z małej miejscowości Stara Dąbrowa. Stypendystka ministra kultury, marszałka województwa pomorskiego, starosty powiatu słupskiego i wójta gminy Damnica. Laureatka nagród za twórczość literacką i kulturalną.

Za scenariusz do filmu „Mleczny Brat” w reżyserii Vahram Mkhitaryana zdobyła nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Złota Morela w Erywaniu i została nominowana do Nagrody Juliusza Machulskiego.

„Morkut i inne opowiadania”:

Niczym przez szkło powiększające autorka obserwuje detale spraw zamiatanych, pomijanych, niezauważanych, które toczą się z dala od głównych dróg. Każde opowiadanie to los pojedynczego człowieka zdeterminowany przez wielką historię lub przez drobne, codzienne sprawy. Czternaście zapamiętanych obrazków, przy których warto się zatrzymać.

Wydawnictwo Marpress

Aleksandra Majdzińska debiutuje książką poruszającą zupełnie dzisiaj zapomniane wątki, zapisuje białe plamy polskiej kultury, powraca do tego, co nieśmiało i w ramach mowy ezopowej pojawiało się w polskiej prozie lat 60. „Morkut…” to opowieść o tych, którym nigdy nie oddano głosu (jak dzieci, biedota, wrogowie narodowi) albo ich głos marginalizowano (jak większość kobiecych bohaterek). Ironia historii, ślepe tory dziejów, wstydliwe zdarzenia – to jej żywioł.

Mocny rysunek, wyraziste konflikty równoważą się tu z zawieszonymi zakończeniami i niejasną oceną moralną, powracają wypierane narodowe traumy, cały katalog wstydów i hańb. Żywiołem tych opowiadań jest historia, ale pojmowana w sposób nowoczesny, z żywymi, świeżymi postaciami, bo Majdzińska dobrze wie, że publikuje po #MeToo i po uznaniu w Polsce przemocy domowej za akceptowaną władzę rodziców.

O piszących w ten sposób mówi się dzisiaj, że nie biorą jeńców.

Paulina Małochleb, ksiazkinaostro.pl

Morkut i inne opowiadani - okładka

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.