Ten materiał pochodzi z archiwum portalu.

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować działania zamieszczonych w tekście odsyłaczy ani zgodności technicznej warstwy materiału ze standardami dostępności. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Aleksandra Majdzińska – Morkut i inne opowiadania

Aleksandra Majdzińska – Morkut i inne opowiadania

Fot. Nairi Mkhitaryan

Pochodzi z małej miejscowości Stara Dąbrowa. Stypendystka ministra kultury, marszałka województwa pomorskiego, starosty powiatu słupskiego i wójta gminy Damnica. Laureatka nagród za twórczość literacką i kulturalną.

Za scenariusz do filmu „Mleczny Brat” w reżyserii Vahram Mkhitaryana zdobyła nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Złota Morela w Erywaniu i została nominowana do Nagrody Juliusza Machulskiego.

 

„Morkut i inne opowiadania”:

Niczym przez szkło powiększające autorka obserwuje detale spraw zamiatanych, pomijanych, niezauważanych, które toczą się z dala od głównych dróg. Każde opowiadanie to los pojedynczego człowieka zdeterminowany przez wielką historię lub przez drobne, codzienne sprawy. Czternaście zapamiętanych obrazków, przy których warto się zatrzymać.

Wydawnictwo Marpress

 

Aleksandra Majdzińska debiutuje książką poruszającą zupełnie dzisiaj zapomniane wątki, zapisuje białe plamy polskiej kultury, powraca do tego, co nieśmiało i w ramach mowy ezopowej pojawiało się w polskiej prozie lat 60. „Morkut…” to opowieść o tych, którym nigdy nie oddano głosu (jak dzieci, biedota, wrogowie narodowi) albo ich głos marginalizowano (jak większość kobiecych bohaterek). Ironia historii, ślepe tory dziejów, wstydliwe zdarzenia – to jej żywioł.

Mocny rysunek, wyraziste konflikty równoważą się tu z zawieszonymi zakończeniami i niejasną oceną moralną, powracają wypierane narodowe traumy, cały katalog wstydów i hańb. Żywiołem tych opowiadań jest historia, ale pojmowana w sposób nowoczesny, z żywymi, świeżymi postaciami, bo Majdzińska dobrze wie, że publikuje po #MeToo i po uznaniu w Polsce przemocy domowej za akceptowaną władzę rodziców.

O piszących w ten sposób mówi się dzisiaj, że nie biorą jeńców.

Paulina Małochleb, ksiazkinaostro.pl

 

Morkut i inne opowiadani - okładka