Ten materiał pochodzi z archiwum portalu.

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować działania zamieszczonych w tekście odsyłaczy ani zgodności technicznej warstwy materiału ze standardami dostępności. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Aleja Pawła Adamowicza oficjalnie otwarta. Pierwsze samochody przejechały „wenecką estakadą”

Aleja Pawła Adamowicza oficjalnie otwarta. Pierwsze samochody przejechały „wenecką estakadą”

Uroczystosć nadania imienia alei Pawła Adamowicza. Tablicę z nazwą ulicy odsłaniają Magdalena Adamowicz, żona zamordowanego prezydenta oraz Piotr Adamowiczm jego brat.

Nowa ulica połączyła Morenę i Ujeścisko. Otrzymała imię Pawła Adamowicza tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska. Uroczyste nadanie imienia odbyło się 13 stycznia 2020 r. w pierwszą rocznicę śmierci.

 

W uroczystości wzięła udział Magdalena Adamowicz, żona prezydenta Adamowicza, jego brat Piotr Adamowicz, wiceprezydenci Gdańska oraz radni miejscy i dzielnicowi. Obecny był również wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna i przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinszmidt.

 

Gdańsk pamięta

Nadanie nazwy powstającej ulicy, która roboczo nazywana była Nową Bulońską, było inicjatywą Aleksandry Dulkiewicz. 19 grudnia 2019 r. wniosek poparła Rada Miasta Gdańska. – Inwestycja ta była niezwykle ważna dla prezydenta, odpowiada ona bowiem jednocześnie na dwie przesłanki polityki miasta, której był orędownikiem – połączy górny taras Gdańska z dolnym i przyczyni się do rozbudowy układu drogowego z położeniem silnego akcentu na rozwój transportu tramwajowego – mówiła wtedy prezydent Dulkiewicz. – Są tutaj z nami gdańszczanie, którzy też składali do władz miasta takie wnioski. Dziękuję wam za ten gest, za pamięć – dodał Piotr Adamowicz, brat zamordowanego prezydenta.

 

Od 13 stycznia 2020 r. ulica Nowa Bulońska będzie aleją Pawła Adamowicza. Fot. Aleksander Olszak

 

Droga, która łączy

Oficjalne odsłonięcie tablicy z nazwą ulicy odbyło się 13 stycznia 2020 r. – Dziś jest smutny i tragiczny dzień, ale nawet w takich dniach trzeba znajdować dobro. Cieszy mnie ta inicjatywa – mówiła Magdalena Adamowicz, żona zmarłego prezydenta. – Ta droga zmieni komunikację w Gdańsku. To most, który połączy dwie dzielnice tak, jak Paweł Adamowicz łączył środowiska i ludzi – dodała.

 

Uroczystość nadania imienia alei Pawła Adamowicza. Fot. Aleksander Olszak

Ważna trasa

Aleja Pawła Adamowicza liczy 2,7 km i jest już w pełni przejezdna. Dzięki niej dojazd z Moreny na Ujeścisko będzie krótszy i wygodniejszy. Równolegle wybudowana została linia tramwajowa, którą tramwaje pojadą na wiosnę. – Aleja Pawła Adamowicza to nie tylko zwykła ulica. To również pokaz kunsztu inżynierii – mówiła Aleksandra Dulkiewicz. Nad doliną Potoku Siedleckiego powstała ponad 200-metrowa estakada, której konstrukcja wzorowana jest na łukowych budowlach starożytnego Rzymu. Inwestycja realizowana była w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej etap IVa, którego wartość to 240 mln zł.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.