Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Afrykański pomór świń przy granicy Pomorza. Marszałek wzywa do szybkiego przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się choroby

Afrykański pomór świń przy granicy Pomorza. Marszałek wzywa do szybkiego przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się choroby

Spotkanie w sprawie zagrożenia ASF w województwie pomorskim. Fot. Aleksander Olszak

Na granicy województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego znaleziono ognisko choroby ASF. W związku z tym zostały poszerzone tzw. strefy z ograniczeniami. Obejmują one znaczną część województwa, m.in. powiaty nowodworski, malborski, gdański, kwidzyński, tczewski i sztumski. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, zwołuje nadzwyczajną komisję i apeluje do wojewody pomorskiego o pilne zwołanie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

 

W piątek 6 września 2019 r. marszałkowie Mieczysław Struk i Józef Sarnowski spotkali się z Wiesławem Burzyńskim, prezesem Pomorskiej Izby Rolniczej w sprawie pilnego przeciwdziałania AFS w województwie pomorskim. W spotkaniu uczestniczył też Krzysztof Pałkowski, wicedyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP.

 

Struk: „Trzeba zmobilizować rolników i służby państwowe”

W związku z wystąpieniem na granicy województwa pomorskiego przypadku ASF, poszerzono specjalne strefy z ograniczeniami o województwo pomorskie. Na mapie zagrożenia wprowadzono dwa kolory: żółty i czerwony. Kolorem żółtym oznaczono strefy ochronne: powiaty nowodworski, malborski, sztumski, gdański, tczewski i kwidzyński. Natomiast kolor czerwony (obszar objęty ograniczeniami) wprowadzono na terenie gmin Dzierzgoń, Stary Dzierzgoń i Stare Pole (pow. malborski). Od 3 września 2019 roku obowiązują tam ograniczenia w możliwości przemieszczania świń, mięsa wieprzowego i innych produktów pozyskanych od świń oraz dzików i ich mięsa.

– Trzeba jak najszybciej podjąć dyskusję na temat szybkiego rozprzestrzeniania się ASF, które zagraża naszemu regionowi – mówi Mieczysław Struk. – Musimy zacząć działać. Chodzi o zabezpieczenie obszarów rolniczych i wsparcie dla hodowców. Dlatego proponuję zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Rolnictwa, Gospodarki Żywnościowej i Rozwoju Obszarów Wiejskich w przyszłym tygodniu, na które zaprosimy izby rolnicze, wójtów, starostów, łowczych, przedstawicieli zakładów mięsnych i Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Jednocześnie apeluję do wojewody pomorskiego o pilne zwołanie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Musimy zmobilizować rolników i służby państwowe do szybkiego działania – podkreśla Struk.

Marszałek zaapelował o objecie rolników i zakładów produkujących wyroby mięsne na terenie województwa pomorskiego doradztwem w zakresie przeciwdziałania ASF.

Fragment mapy Polski wskazujący obszary, na których wprowadzono strefy ochronne (kolor żołty), z ograniczeniami (kolor czerwony) i obszar zagrożony (kolor niebieski). Pełna wersja mapy jest dostępna na stronie Głównego Lekarza Weterynarii.

Zagrożone gospodarstwa

W województwie pomorskim utrzymywanych jest ok. 700 tys. świń w gospodarstwach rolnych, przy czym ponad połowa z nich hodowana jest w gospodarstwach indywidualnych i rodzinnych (388 tys.). Rozprzestrzenianie choroby ASF w regionie może spowodować ogromne straty finansowe oraz blokuje obrót, handel i eksport trzody chlewnej i wieprzowiny. – Zależy nam na tym, by jak najszybciej poinformować rolników o zagrożeniu – mówi Wiesław Burzyński, prezes Pomorskiej Izby Rolniczej. – To nie są żarty. Rolnicy nie wiedzą, że ich hodowla jest w niebezpieczeństwie. Mają pewnie świadomość, że ASF się zbliża, ale myślą, że jest jeszcze daleko. Trzeba powiedzieć im o tym, że zagrożenie jest realne i przekazać pakiet informacji o tym, jak się chronić – podkreśla Burzyński.

 

Potrzebna pomoc rządu

Rolnicy mogą chronić swoje gospodarstwa przed ASF. – Wskazujemy od roku, by prostymi metodami przeciwdziałać chorobie – mówi Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. –To bioasekuracja, czyli przestrzeganie norm higienicznych, specjalne ogrodzenia, maty i środki dezynfekcyjne. Jednak mali rolnicy nie są w stanie od ręki postawić płotu czy kupować maty. Dlatego rząd powinien w stu procentach finansować taką pomoc i powinna ona być powszechnie dostępna dla rolników. A tak niestety nie jest. W tej chwili środki rządowe na zapobieganie ASF są trudnodostępne i wypłacane stanowczo za wolno – zaznacza Sarnowski.

Brak odpowiednich działań przeciwdziałających ASF wiąże się wieloma problemami hodowców. – Konsekwencją niestosowania odpowiednich środków w zakresie bioasekuracji jest nie tylko zagrożenie zarażenia stada ASF, ale także problem w uzyskaniu odszkodowania w przypadku konieczności wybicia całej hodowli – podkreśla Krzysztof Pałkowski, wicedyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa. – Wtedy straty dla rolnika jeszcze większe – zaznacza.

Nadzwyczajne posiedzenie Komisji Rolnictwa, Gospodarki Żywnościowej i Rozwoju Obszarów Wiejskich w sprawie ASF odbędzie się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

 

Afrykański pomór świń – nie zagraża ludziom, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw hodujących świnie. Powoduje duże straty finansowe oraz blokuje obrót, handel i eksport trzody chlewnej i wieprzowiny. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa są zarażone dziki. Powodem szerzenia się choroby bywa też często nieprzestrzeganie przez hodowców podstawowych zasad bioasekuracji, które mogą ochronić gospodarstwo. Chodzi przede wszystkim o zgłaszanie zachorowań i padnięć świń oraz znalezionych padłych dzikich zwierząt do lekarza weterynarii, kupowanie świń wyłącznie z pewnego źródła, utrzymywanie świń w sposób wykluczający kontakt z dzikami, stosowanie tylko pasz zabezpieczonych przed dostępem zwierząt wolno żyjących, wykładanie mat nasączonych środkiem dezynfekcyjnym przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie.

Czyt. więcej: Czy Pomorzu grozi afrykański pomór świń?

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.