Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Adiunkt, wykładowca i kustosz wyróżnieni. Pomorskie Nagrody Muzealne za rok 2016 wręczone!

Adiunkt, wykładowca i kustosz wyróżnieni. Pomorskie Nagrody Muzealne za rok 2016 wręczone!

Na Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku, siedzibie Muzeum Pomorza Środkowego, 23 maja 2017 r. miała miejsce uroczysta gala trzeciej odsłony Pomorskiej Nagrody Muzealnej, organizowanej przez Oddział Pomorski Stowarzyszenia Muzealników Polskich pod patronatem i przy wsparciu marszałka województwa pomorskiego.

 

Ideą przewodnią konkursu jest wyróżnienie i uhonorowanie pomorskich muzealników lub osób współpracujących z instytucjami muzealnymi na terenie województwa za szczególne dokonania w muzealnictwie w roku poprzedzającym wręczenie nagrody.

Laury Pomorskiej Nagrody Muzealnej za 2016 rok zdobyli:

 • Weronika Szerle, adiunkt w Muzeum Miasta Gdyni, za wystawę „Marek Cecuła – Polskie Projekty Polscy Projektanci”
  Wystawa ukazuje różne etapy drogi twórczej Marka Cecuły, uznanego na świecie artysty, ceramika, projektanta przemysłowego, wykładowcy i kuratora. Zaprezentowana ceramika, użytkowa i artystyczna, jest dla artysty ważnym medium umożliwiającym komentowanie otaczającej rzeczywistości.
  Retrospektywna wystawa w Muzeum Miasta Gdyni ukazała fenomen jego działalności, jej wymiar zarówno międzynarodowy, uniwersalny, jak i lokalny, współczesny.
   
 • dr Andrzej Nowakowski, wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, za monografię „Sąd. Sąd ostateczny Hansa Memlinga”/„Judgment. The Last Judgment by Hans Memling”
  Publikacja poświęcona jednemu z najważniejszych dzieł sztuki w polskich zbiorach, jest pierwszym wydawnictwem o tak szerokim zakresie i spektrum zagadnień merytorycznych dotyczących dzieła. Wielka wartość poznawcza, płynąca z tekstów zaproszonych do współpracy znawców,  została uzupełniona i wzbogacona licznymi ilustracjami i zdjęciami, które nadają prawdziwie artystycznej aury całemu wydawnictwu.
   
 • Katarzyna Darecka, kustosz w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska, za wystawę „Między domem a światem. Okna w Gdańsku od średniowiecza do współczesności”
  Wystawa podsumowuje wyniki najnowszych odkryć i badań dotyczących okien w Gdańsku od czasów średniowiecza do współczesnych. Na ekspozycji przedstawiono nieznane dotąd detale okien: najdawniejsze szybki i ołowiane listwy do ich łączenia, dekoracyjne rzeźbione i złocone słupki renesansowe i barokowe czy bogato zdobione okucia. Zaprezentowano również narzędzia stolarskie oraz służące do wytwarzania szkła historycznego – tak jak po dzień dzisiejszy wykonuje się w hucie Jasło.
   

Decyzją Kapituły, Honorowe wyróżnienie otrzymał Jaromir Szroeder z Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie za festiwal i płytę „Cassubia Cantat”.  Projekt jest przedsięwzięciem realizowanym w ramach szeroko zakrojonej działalności etnomuzycznej w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie, odbywającym się cyklicznie od roku 2010. Działania dotyczące kultury muzycznej Pomorza podejmowane przez bytowskie muzeum, w tym festiwal Cassubia Cantat i płyta o tym samym tytule, stanowią niewątpliwie inspirację również dla innych  działań, m.in. debat o muzyce, o ludowych korzeniach.

Laureatom serdecznie gratulujemy!

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.