Zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Tomasz Augustyniak został ogłoszony Człowiekiem Roku 2020 . Tytuł ten przyznała mu kapituła nagrody, w skład której weszli społecznicy, samorządowcy oraz osoby zaangażowane w życie regionu.
Ogłoszenie wyników i wręczenie statuetki nastąpiło podczas jubileuszowej 20. gali w sopockim Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej 28 czerwca 2021 r.
Za co to wyróżnienie?
Tomaszowi Augustyniakowi nagrodę wręczyli redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego” Mariusz Szmidka, prezes gdańskiego oddziału Polska Press Tomasz Niski oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
Laudację odczytał prezes Związku Pracodawców Pomorza Zbigniew Canowiecki. Podkreślił w niej, że: „Tomasz Augustyniak podejmował ważne i trudne decyzje w sytuacji braku procedur oraz wzajemnie wykluczających się wytycznych i rozporządzeń. Nie tracił odwagi, dzięki czemu sanepid uratował życie wielu osób”.
Tomasz Augustyniak nie krył wzruszenia. Podziękował za tak ważną i cenną nagrodę.
– Jedna z pań nominowanych słusznie powiedziała, że każde przedsięwzięcie musi mieć czyjąś twarz. I rzeczywiście, przez pewien czas to ja byłem twarzą działalności sanepidu. Jednak za tym stała cała rzesza osób, które wykonywały tę ciężką pracę, za co z tego miejsca chciałbym im serdecznie podziękować – powiedział Augustyniak odbierając nagrodę.
Złota dziesiątka
Kolegium redakcyjne „Dziennika Bałtyckiego” do tytułu Człowieka Roku 2020 zaproponowało 10 osób, które w ubiegłym roku swoją pracą, działaniem, zaangażowaniem przyczyniły się do rozsławienia Pomorza i są wzorem do naśladowania. Osoby te cechowały się wartościowymi osiągnięciami, a w dążeniu do celu kierowały się przede wszystkim dobrem drugiego człowieka. Wśród nominowanych byli:
- Jacek Adamonis, kierownik ds. ratownictwa medycznego Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdyni,
- Tomasz Augustyniak, były dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku,
- Maciej Barczewski, doktor habilitowany nauk prawnych, wykładowca i profesor UG, producent, scenarzysta i reżyser filmowy,
- Witold P. Burkiewicz, architekt oraz scenograf przestrzeni, profesor Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Barcelonie,
- Robert Domżał, archeolog i muzealnik. Od 1 stycznia 2019 r. pełni stanowisko dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego,
- Koronamocni, grupa młodych osób, która pomaga w czasie pandemii potrzebującym, najczęściej seniorom,
- Henryk Krella, epidemiolog, kierownik Izby Przyjęć Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku,
- Dominik Nowak, od 2016 r. dyrektor naczelny i artystyczny Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku,
- Justyna Zorn, organizowała protesty pod gdańską kurią przeciw przypadkom tuszowania pedofilii wśród duchownych,
- Marek Ossowski i Wojciech Tyborowski, pierwszy jest prezesem Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego sp. z o.o. – InvestGDA, drugi dyrektorem Invest in Pomerania od 2017 r.
Podziękowanie za pracę
Nagrodę dostał też Mariusz Szmidka, redaktor naczelny gazety organizującej plebiscyt. Został uhonorowany Złotym medalem za zasługi dla Pracodawców Pomorza. Podziękowanie za 9-letnią pracę na stanowisku redaktora naczelnego i 24-letnią w „Dzienniku Bałtyckim” przyznał mu też marszałek Mieczysław Struk. Szmidtka został uhonorowany plakietą gryfa z łacińską sentencją „de nihilo nihil fit („nic nie powstaje z niczego). Wyróżnienie to otrzymał: „za profesjonalizm, niezależność, rzetelność i uczciwość oraz nieugięty kaszubski kręgosłup przez trzydzieści lat pracy dziennikarskiej”.
– Przez wiele lat swojej pracy, redaktor odcisnął niebywałe piętno, w którym dostrzegliśmy nie tylko miłość do Kaszub, ale całego Pomorza – mówił marszałek Struk.