Rodzina zamordowanego w 2019 roku prezydenta Gdańska, przyjaciele oraz samorządowcy apelują do organów ściągania o niezwłoczne rozpoczęcie procesu ws. zabójstwa Pawła Adamowicza. Są zaniepokojeni tym, że mimo iż sprawca jest znany, dokonał morderstwa publicznie na oczach ludzi i przed kamerami, proces w tej sprawie wciąż się nie rozpoczął.
Apel został przestawiony podczas konferencji prasowej 12 stycznia, która odbyła się przy Złotej Bramie w Gdańsku, czyli w miejscu, gdzie 13 stycznia 2019 roku prezydent Adamowicz został ugodzony nożem podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zmarł następnego dnia w szpitalu. Apel jest otwarty i może podpisać go każdy przez stronę Petycje Online.
Ponad sześć tysięcy podpisów
Treść apelu podczas konferencji przestawili pierwsi sygnatariusze: żona prezydenta Magdalena Adamowicz, jego brat Piotr Adamowicz, prezydenci Aleksandra Dulkiewicz i Jacek Karnowski oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Wirtualne podpisy pod apelem złożyło także prawie 300 samorządowców, prawników, naukowców oraz artystów.
W dokumencie czytamy m.in.:
„Mijają dwa lata od zamordowania prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Nie ma żadnych wątpliwości, kto dopuścił się zbrodni, kiedy i w jakim miejscu. Sprawca publicznie ujawnił motywacje. Naocznymi świadkami zamachu na życie prezydenta Adamowicza były tysiące zgromadzonych w Gdańsku, a setki tysięcy widziały za pośrednictwem telewizji, co się stało […].Zarówno najbliższym Pawła Adamowicza, jak i gdańszczankom i gdańszczanom oraz polskiemu społeczeństwu potrzebna jest prawda w tej sprawie”.
Pod apelem dotyczącym przewlekania śledztwa w sprawie zabójstwa prezydenta Pawła Adamowicza są już podpisy prawie 6,5 tys. osób. Złożyli je m.in. noblistka Olga Tokarczuk, samorządowcy: Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, , a także: prof. Adam Strzembosz, były I prezes Sądu Najwyższego, prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były rzecznik praw obywatelskich, prawnik i filozof prof. Jerzy Zajadło z Katedry Teorii i Filozofii Państwa i Prawa UG oraz prof. Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Pełna treść apelu oraz możliwość wirtualnego podpisania dokumentu na stronie Petycje Online.