Województwo pomorskie jest jednym z trzech polskich regionów położonych nad Bałtykiem (długość linii brzegowej wynosi 316 km). Charakteryzuje się ponadprzeciętnymi walorami przyrodniczymi, które wynikają ze znacznego zróżnicowania środowiska i krajobrazu oraz stopnia zachowania naturalności niektórych ekosystemów. Jeziora województwa pomorskiego tworzą skupiska o największej jeziorności w Polsce – znajduje się tu 10 dużych akwenów o powierzchni ponad 500 ha oraz około tysiąca mniejszych zbiorników wodnych. Przez województwo przepływa kilka dużych rzek, w tym m.in. Wisła, Wda, Brda, Wierzyca, Motława, Nogat, Łeba, Reda i Wieprza.

Lasy zajmują ponad 36 proc. powierzchni województwa, co stawia region na trzecim miejscu w Polsce pod względem lesistości. Na terenie województwa znajdują się dwa parki narodowe: Słowiński Park Narodowy i Park Narodowy Bory Tucholskie, a także 9 parków krajobrazowych i 134 rezerwaty przyrody.

Samorząd województwa konsekwentnie zwiększa bezpieczeństwo środowiskowe i energetyczne regionu, pracuje nad zachowaniem walorów przyrodniczych oraz ochroną czystości powierza i wód. Wspiera i dofinansowuje pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł, termomodernizacje budynków, programy ochrony powietrza (tzw. ustawy antysmogowe) oraz retencji wód. Samorząd rozwija także zintegrowany transport publiczny oraz sieć wodociągową i kanalizacyjną w regionie. Dużą rolę ogrywają edukacja ekologiczna i angażowanie się w inicjatywy związane z ochroną środowiska. Ponadto, na terenie województwa są realizowane programy wsparcia dla rolników, obszarów wiejskich oraz rybactwa. Do popularnych inicjatyw należą m.in. Aktywne Sołectwo Pomorskie i konkurs Piękna Wieś Pomorska.

Gospodarstwa rolne

39

tys.

mierzy linia brzegowa województwa nad Bałtykiem

316

km

długość zmodernizowanej sieci ciepłowniczej w latach 2014-2020

11

km

Zobacz również

Podmioty SWP

Aktualności - Środowisko