Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. W Polsce święto obchodzimy 1 czerwca.

 

Statystyczny mały Pomorzanin

Na Pomorzy mieszka 379,5 tys. dzieci w wieku do lat 14. Wśród nich, statystycznie więcej jest chłopców niż dziewczynek. Większość dzieci żyje w miastach. Najczęściej są to uczniowie pierwszej lub drugiej klasy szkoły podstawowej, czyli mają po 7, 8 lat. Najpopularniejsze w 2017 roku imiona to Zuzia i Kuba. Z wyliczeń urzędu statystycznego wynika, że za prezent, który kupimy z okazji Dnia Dziecka, zapłacimy mniej niż w roku ubiegłym. Tańsze są na przykład popularne pluszaki, puzzle czy samochody elektryczny

 

Największy przyrost naturalny w Polsce

Od lat na najwięcej dzieci na Pomorzu rodzi się w gminie Sierakowice, gdzie w 2017 roku na świat przyszło 404 dzieci — 206 dziewczynek i 198 chłopców. To najlepszy wynik w Polsce i większy niż w roku ubiegłym. W 2016 roku w gminie przybyło 385 małych mieszkańców gminy. — U nas ludzie po prostu się kochają — mówi z przymrużeniem oka wójt gminy Sierakowice Tadeusz Kobiela. — W Sierakowicach hołduje się tradycyjnemu modelowi rodziny. To zgodne z tradycją kaszubską. Rodzina jest dobrem samym w sobie i dobrem najwyższym. Poza tym, Kaszuby są piękne, a piękno nastraja do radości i chęci dzielenia się tą radością z innymi — dodaje z uśmiechem wójt Kobiela. Ale to nie wszystko. Gmina Sierakowice wychodzi naprzeciw potrzebom młodych rodziców i inwestuje w placówki przedszkolne. — Przy każdej ze szkół w gminie działa punkt przedszkolny, a w samych Sierakowicach mamy jedno przedszkole samorządowe — wymienia Kobiela. — Właśnie kończy się budowa nowego przedszkola i od września dzieci pójdą do większej placówki — dodaje.

 

Edukacja