Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
90. urodziny polskiego hymnu. Przyjdź i zaśpiewaj Mazurka Dąbrowskiego

90. urodziny polskiego hymnu. Przyjdź i zaśpiewaj Mazurka Dąbrowskiego

Strona tytułowa albumu „Jeszcze Polska nie zginęła! Pieśni patriotyczne i narodowe"

W niedzielę, 16 lipca 2017 r., na przedprożu Dworu Artusa w Gdańsku odbędzie się uroczystość upamiętniająca 220. rocznicę powstania Pieśni Legionów we Włoszech oraz 90. rocznicę ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego hymnem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Podczas wydarzenia mieszkańcy i turyści wspólnie odśpiewają najsłynniejszą polską pieśń patriotyczną. Towarzyszyć im będzie Chór Mieszczan Gdańskich, Kartuski Chór Męski oraz Chór Music Everywhere. Rozdawane będą także pamiątkowe chorągiewki, flagi oraz okolicznościowe śpiewniki.

 

Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, znana później pod nazwą Mazurek Dąbrowskiego, została hymnem 130 lat po jej napisaniu. Utwór powstał w lipcu 1797 r. we włoskim miasteczku Reggio Emilia, a autorem jego słów był Józef Wybicki. Nie jest znany moment pierwszego publicznego wykonania Mazurka Dąbrowskiego, ale pewne jest to, że od samego początku zyskał on ogromną popularność. Pieśń rozpoczynająca się słowami „Jeszcze Polska nie zginęła…”  w okresie zaborów stała się symbolem walki o niepodległość. Śpiewana była podczas powstań narodowych i zrywów rewolucyjnych, towarzyszyła Polakom na wielkiej emigracji, dodawała otuchy w okresach żałoby narodowej.

Od 26 lutego 1927 r. Mazurek Dąbrowskiego jest oficjalnym hymnem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Zapis nutowy Mazurka Dąbrowskiego

 

Gdańsk śpiewa Mazurka Dąbrowskiego

  • 16 lipca 2017 r., niedziela
  • przedproże Dworu Artusa
  • Długi Targ
  • Gdańsk

 

Program:

  • godz. 12.30 – opowieści na temat hymnu i symboli narodowych
  • godz. 13.00 – wspólne odśpiewanie hymnu

 

Facebook

 

Plakat Gdańsk śpiewa Mazurka Dąbrowskiego

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.