Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/3f8e48ee-8f5d-414c-bd99-3511b45ed109.jpg 8. rocznica katastrofy smoleńskiej. Uroczyste msze święte, składanie kwiatów i marsze pamięci

8. rocznica katastrofy smoleńskiej. Uroczyste msze święte, składanie kwiatów i marsze pamięci

Pomnik ku czci pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

O godz. 8.41 na całym Pomorzu zabrzmiały syreny, upamiętniające śmierć 96 osób, które zginęły 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem w Rosji. Przez cały dzień m.in. w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Kwidzynie, Sławnie i Rumi będą odbywały się uroczystości wspominające katastrofę.

 

Wśród osób, które zginęły w tej tragedii, było kilka związanych z województwem pomorskim. To m.in. Anna Walentynowicz, działaczka i opozycjonistka czasów PRL-u, Maciej Płażyński, marszałek Sejmu i wojewoda gdański, Andrzej Karweta, wiceadmirał i dowódca Marynarki Wojennej, Izabela Jaruga-Nowacka, posłanka i wicepremier, Arkadiusz Rybicki, działacz społeczny i samorządowy, Leszek Solski, działacz Rodzin Katyńskich oraz Izabela Tomaszewska, pochodząca z Kwidzyna dyrektor Zespołu Protokolarnego Prezydenta RP.

„Katastrofa prezydenckiego samolotu 10 kwietnia 2010 roku była dla nas wszystkim szokiem. Straciliśmy wówczas przyjaciół, ludzi związanych z Pomorzem. Dzisiaj większość z nas w milczeniu wraca do tamtych dni i do wspaniałych ludzi, którzy wówczas stracili życie. Dla mnie jest to przede wszystkim wspomnienie o Aramie Rybickim i Maćku Płażyńskim, ludziach silnie związanych z Pomorzem” – napisał na swoim profilu na Facebooku marszałek Mieczysław Struk.

 

Program uroczystości pomorskich

O godz. 8.41 złożone zostały wieńce pod pomnikiem Andrzeja Karwety na cmentarzu w Baninie. W Gdańsku, między godz. 8.30 a 10.30, kwiaty na grobach Macieja Płażyńskiego, Arkadiusza Rybickiego, Anny Walentynowicz i Leszka Solskiego będą składać m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i wojewoda Dariusz Drelich. O godz. 12.30 pod pomnikiem Anny Walentynowicz we Wrzeszczu uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy przeprowadzą działacze Stowarzyszenia Forum Młodej Prawicy i Stowarzyszenia MyGdańsk.pl. Natomiast o godz. 18.30 w bazylice św. Brygidy w Gdańsku zostanie odprawiona msza święta w imieniu ofiar.

W Gdyni o godz. 10.00 zostaną złożone kwiaty przed tablicą przy ul. Waszyngtona, która upamiętnia wiceadmirała Andrzeja Karwetę, a o 10.30 przy kolegiacie przy ul. Armii Krajowej.

 

 

W Sopocie główne uroczystości zaplanowano na wieczór. O 18.00 odbędą się „Społeczne obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej”. Zaplanowana jest msza św. w kościele św. Jerzego i przemarsz przed tablicę upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Natomiast o godz. 20.30 na placu Przyjaciół Sopotu obchody rocznicy organizuje Komitet Obrony Demokracji (KOD).

W Kwidzynie uroczystości rozpocznie złożenie kwiatów przed tablicą poświęconą Izabeli Tomaszewskiej przy siedzibie „Solidarności”. O godz. 17.00 sprzed tablicy w kierunku kwidzyńskiej katedry wyruszy marsz pamięci, a o godz. 18.00 obędzie się tam msza święta. W Sławnie dla uczczenia pamięci ofiar katastrofy zorganizowano bieg. Uczestnicy spotkają się o godz. 16.00 przy Sławieńskim Domu Kultury. W Rumi o godz. 17.15 zostaną złożone kwiaty przy rondzie Lecha Kaczyńskiego, a o 17.30 przy rondzie Marszałka Macieja Płażyńskiego. O godz. 18.00 zaplanowano mszę świętą w sanktuarium Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.