Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
70 lat muzeum w Kartuzach. Są tam eksponaty, których nie zobaczysz nigdzie indziej

70 lat muzeum w Kartuzach. Są tam eksponaty, których nie zobaczysz nigdzie indziej

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach

Jedna z najstarszych i najważniejszych placówek muzealnych na Kaszubach dziś rozpoczyna świętowanie. Premiera filmu o Franciszku Trederze oraz występ wokalistki Damroki, to tylko niektóre atrakcje przygotowane na 70. urodziny kartuskiego muzeum.

 

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach oficjalnie otwarto w 1947 r., jednak próby jego powołania podejmowano jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Głównym inicjatorem powstania muzeum był Franciszek Treder.

 

Tutaj zagrasz na diabelskich skrzypcach

Muzealną kolekcję tworzą gromadzone przez lata zbiory związane z rybołówstwem, rolnictwem, gospodarstwem domowym czy sztuką ludową Kaszub, w tym ceramiką i haftem. Wśród unikatów należy wymienić przede wszystkim kaszubskie czepce haftowane srebrną i złota nicią, pochodzące z XVIII i XIX w. Warto zaznaczyć, że nie ma takich żadne inne muzeum w Polsce. Dodatkowo na zwiedzających czeka gra na najstarszym instrumencie kaszubskim – diabelskich skrzypcach, prezentacja Kaszubskich Nut, czyli jedynego w Polsce alfabetu śpiewanego, a także poczęstunek tabaką.

Obecnie Muzeum Kaszubskie jest ważnym ośrodkiem życia kulturalnego w mieście. Często organizowane są tu spotkania z pisarzami, warsztaty z twórcami ludowymi, zajęcia z rękodzieła, konkursy dla dzieci i młodzieży. Rocznie kartuskie muzeum odwiedza je około 20 tys. turystów.

 

Urodzinowa premiera „Pamiętników Kaszubskiego Fausta”

Uroczystości z okazji 70-lecia Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach odbędą się w piątek, 2 czerwca 2017 r. O godz. 10.00 odprawiona zostanie msza święta w kościele św. Kazimierza przy kartuskim rynku. Następnie, o godz. 11.00, przed budynkiem muzeum przy ul. Kościerskiej, rozpocznie się część oficjalna. W programie m.in. występy kaszubskiej wokalistki Damroki oraz Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Słunôszka” z Kartuz.

– Do uroczystego jubileuszu przygotowujemy się już od półtora roku – podkreśla Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. – Z okazji jubileuszu powstał film pt. „Pamiętnik Kaszubskiego Fausta” w reżyserii Andrzeja Dudzińskiego. Jego premiera odbędzie się właśnie 2 czerwca. Jest to film o założycielu i patronie naszego Muzeum – Franciszku Trederze. Ponadto, wspólnie z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, przygotowaliśmy także wystawę poświęconą Franciszce Majkowskiej, która była inicjatorką wielu wydarzeń kulturalnych w naszym mieście.

 

W planach Ścinanie Kani i Festiwal Nalewki

Urodziny muzeum to nie jedyna atrakcja zaplanowana w tym roku w Kartuzach. – Gorąco zapraszam do udziału w inscenizacji Ścinanie Kani, które realizuje Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego. Widowisko odbędzie się na rynku w Kartuzach, 23 czerwca o godz. 18.00. Podczas Festiwalu Nalewki Kaszubskiej, 8 lipca, wystąpi dla nas Kabaret Kunda, natomiast 12 sierpnia odbędzie się III Etno-prezentacja, czyli jarmark w muzeum. W tym dniu będziemy gościć Drużynę Pomorską Wilce, która zaprezentuje obozowisko i rzemiosło Słowian – zachęca dyrektor Kąkol.

 

Zabawa w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach

Noc Muzeów 2017 w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Fot. Ryszard Mielewczyk

 

Program obchodów 70-lecia Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach

  • 2 czerwca 2017 r., piątek
  • Kartuzy
  • godz. 10.00 – msza święta w kościele św. Kazimierza przy rynku
  • godz. 11.00 – część oficjalna uroczystości przed budynkiem muzeum przy ul. Kościerskiej
  • godz. 12.30 – otwarcie wystawy poświęconej Franciszce Majkowskiej
  • godz. 13.00 – projekcja filmu o Franciszku Trederze pt. „Pamiętnik Kaszubskiego Fausta”
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.